Press "Enter" to skip to content

Domowy sposób na hemoroidy – nasiadówki, okłady i herbatki ziołowe

Rozwój choroby hemoroidalnej przebiega w czterech fazach. W pierwszym stadium guzki krwawnicze nie są widoczne i nie wychodzą na zewnątrz, może zobaczyć je jedynie lekarz za pomocą anoskopu. Problem manifestuje jedynie jasnoczerwona krew na papierze toaletowym. W stadium drugim hemoroidy już wypadają, ale samoczynnie cofają się do odbytu. Oprócz krwawień chory cierpi z powodu świądu, pieczenia i bólu. To ostatni moment na wdrożenie domowego leczenia – póki guzki dają się wprowadzić i objawy nie są nasilone, gumkowanie i zabiegi chirurgiczne nie są konieczne. Później żaden domowy sposób na hemoroidy nie zlikwiduje problemu, może jedynie wspomagać profesjonalne leczenie. Jakie metody polecamy?

Naturalne metody na hemoroidy – nasiadówki z ziołami

Ulgę przy hemoroidach przynoszą m.in. kora dębu, rumianek, szałwia, kora kasztanowca, ziele rdestu. Gotowe mieszanki możesz kupić w sklepach zielarskich i aptekach. Jak zrobić nasiadówkę? Przygotuj wywar – zalej porcję ziół wodą, doprowadź do wrzenia i gotuj przez kilkanaście minut. Nalej ciepłej wody (ok. 37°C) do dużej miski lub do wanny (niewiele nad kostki), po czym wlej gorący wywar ziołowy. Następnie usiądź nad parującą wodą z przykurczonymi nogami. Po ok. 10 minutach delikatnie osusz miejsca intymne i owiń ręcznikiem.

Nasiadówki to prawdopodobnie najstarszy domowy sposób na hemoroidy, jednak z racji swojej skuteczności wciąż bywa zalecany przez lekarzy. Warto jednak pamiętać, że kąpiele ziołowe są niewskazane dla kobiet w ciąży oraz alergików.

Domowy sposób na hemoroidy – okłady

W domowym leczeniu hemoroidów ważną rolę odgrywają naturalne środki o działaniu przeciwbakteryjnym, ściągającym, łagodzącym i przeciwzapalnym. Możesz stosować je w formie okładów – wystarczy nawilżyć tampon danym specyfikiem i przyłożyć do odbytu na kilkanaście minut. Pomoże również przemywanie nasączonym wacikiem bolesnych i swędzących miejsc.

Najprostszy domowy sposób na hemoroidy to również przykładanie lodu – zimny kompres szybko przyniesie ulgę w bólu i swędzeniu. Czego jeszcze możesz użyć? Przy hemoroidach wskazane są: czarna herbata, sok z aloesu, wyciąg z kory dębu, nalewka z kory kasztanowca, wywar z rumianku i nagietka, olej kokosowy, ocet jabłkowy oraz hydrolat z oczaru wirginijskiego.

Ziołowe herbatki na hemoroidy

Zewnętrzne leczenie hemoroidów możesz wspomóc również kuracją dawkowaną doustnie. Jednak zamiast tabletek proponujemy Ci ziołowe herbatki, które mogą okazać się skuteczne w początkowym stadium. W aptekach i sklepach zielarskich znajdziesz mieszanki i herbatki ekspresowe, które możesz popijać zamiast kolejnej kawy (której przy hemoroidach należy unikać). Jeśli lubisz przyrządzać własne napary, sięgnij po takie zioła jak: skrzyp polny, babka lancetowata, czarny bez, pokrzywa, piołun, kora dębu, krwawnik, rumianek.

Do codziennego menu włącz również herbatkę z siemienia lnianego. Ten domowy sposób na hemoroidy powoduje zmiękczenie mas kałowych (co pozwala uniknąć silnego parcia) oraz działa ochronnie na śluzówkę odbytu.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *