Rozwój choroby hemoroidalnej przebiega w czterech fazach. W pierwszym stadium guzki krwawnicze nie są widoczne i nie wychodzą na zewnątrz, może zobaczyć je jedynie lekarz za pomocą anoskopu. Problem manifestuje jedynie jasnoczerwona krew na papierze toaletowym. W stadium drugim hemoroidy już wypadają, ale samoczynnie cofają się do odbytu. Oprócz krwawień chory cierpi z powodu świądu, pieczenia i bólu. To ostatni moment na wdrożenie domowego leczenia – póki guzki dają się wprowadzić i objawy nie są nasilone, gumkowanie i zabiegi chirurgiczne nie są konieczne. Później żaden domowy sposób na hemoroidy nie zlikwiduje problemu, może jedynie wspomagać profesjonalne leczenie. Jakie metody polecamy?
Naturalne metody na hemoroidy – nasiadówki z ziołami
Ulgę przy hemoroidach przynoszą m.in. kora dębu, rumianek, szałwia, kora kasztanowca, ziele rdestu. Gotowe mieszanki możesz kupić w sklepach zielarskich i aptekach. Jak zrobić nasiadówkę? Przygotuj wywar – zalej porcję ziół wodą, doprowadź do wrzenia i gotuj przez kilkanaście minut. Nalej ciepłej wody (ok. 37°C) do dużej miski lub do wanny (niewiele nad kostki), po czym wlej gorący wywar ziołowy. Następnie usiądź nad parującą wodą z przykurczonymi nogami. Po ok. 10 minutach delikatnie osusz miejsca intymne i owiń ręcznikiem.
Nasiadówki to prawdopodobnie najstarszy domowy sposób na hemoroidy, jednak z racji swojej skuteczności wciąż bywa zalecany przez lekarzy. Warto jednak pamiętać, że kąpiele ziołowe są niewskazane dla kobiet w ciąży oraz alergików.
Domowy sposób na hemoroidy – okłady
W domowym leczeniu hemoroidów ważną rolę odgrywają naturalne środki o działaniu przeciwbakteryjnym, ściągającym, łagodzącym i przeciwzapalnym. Możesz stosować je w formie okładów – wystarczy nawilżyć tampon danym specyfikiem i przyłożyć do odbytu na kilkanaście minut. Pomoże również przemywanie nasączonym wacikiem bolesnych i swędzących miejsc.
Najprostszy domowy sposób na hemoroidy to również przykładanie lodu – zimny kompres szybko przyniesie ulgę w bólu i swędzeniu. Czego jeszcze możesz użyć? Przy hemoroidach wskazane są: czarna herbata, sok z aloesu, wyciąg z kory dębu, nalewka z kory kasztanowca, wywar z rumianku i nagietka, olej kokosowy, ocet jabłkowy oraz hydrolat z oczaru wirginijskiego.
Ziołowe herbatki na hemoroidy
Zewnętrzne leczenie hemoroidów możesz wspomóc również kuracją dawkowaną doustnie. Jednak zamiast tabletek proponujemy Ci ziołowe herbatki, które mogą okazać się skuteczne w początkowym stadium. W aptekach i sklepach zielarskich znajdziesz mieszanki i herbatki ekspresowe, które możesz popijać zamiast kolejnej kawy (której przy hemoroidach należy unikać). Jeśli lubisz przyrządzać własne napary, sięgnij po takie zioła jak: skrzyp polny, babka lancetowata, czarny bez, pokrzywa, piołun, kora dębu, krwawnik, rumianek.
Do codziennego menu włącz również herbatkę z siemienia lnianego. Ten domowy sposób na hemoroidy powoduje zmiękczenie mas kałowych (co pozwala uniknąć silnego parcia) oraz działa ochronnie na śluzówkę odbytu.
Be First to Comment