Press "Enter" to skip to content

Czy warto stosować maść na hemoroidy zewnętrzne?

Podczas gdy hemoroidy zlokalizowane wewnątrz kanału odbytu mogą manifestować się jedynie krwawieniem podczas wypróżniania, widoczne i wyczuwalne guzki  powodują dodatkowo ból oraz uporczywe swędzenie. Z uwagi na odmienne objawy i umiejscowienie żylaki zewnętrzne wymagają również innego leczenia. Z oczywistych względów zamiast czopków doodbytniczych można stosować kremy i maści, którymi należy smarować bolesne miejsca. Jak działają takie preparaty i jak ich używać? Czy maść na hemoroidy zewnętrze powstrzyma rozwój choroby i doprowadzi do całkowitego wyleczenia?

Co zawierają maści na hemoroidy?

Kremy i maści na hemoroidy to podstawowe środki wykorzystywane w leczeniu zachowawczym w pierwszych stadiach choroby. Jeśli nie będziesz zwlekać z ich użyciem, masz szansę zahamować niekorzystne zmiany w obrębie guzków krwawniczych. Szybkie działanie jest szczególnie ważne przy hemoroidach zewnętrznych, które wykazują tendencję do zakrzepów, obrzęków, a nawet martwicy. Ponieważ żylaki znajdują się pod anodermą (unerwioną błoną śluzową odbytu), choremu dokucza dyskomfort i ból w trakcie defekacji. Umiejscowienie żylaków poza kanałem odbytu sprzyja również podrażnieniom i stanom zapalnym, dlatego należy stosować leki o szerokim spektrum działania.

Maść na hemoroidy zewnętrzne może zawierać takie substancje jak:

  • lidokaina, cynchokaina – środki znieczulające i przeciwbólowe
  • tribenozyd – łagodzi stan zapalny, ból i świąd
  • neomycyna – antybiotyk, zapobiega zakażeniom bakteryjnym
  • eskulina – wyciąg z kasztanowca, zapobiega krwawieniom, zmniejsza obrzęk naczyń żylnych, działa ściągająco i przeciwzapalnie
  • hydrokortyzon – steroid, łagodzi stan zapalny
  • oczar wirginijski – wzmacnia i uelastycznia ściany naczyń krwionośnych, przeciwdziała krwawieniom i obrzękom
  • wazelina, kwas hialuronowy – przyspieszają regenerację błony śluzowej odbytu
  • balsam peruwiański, tlenek bizmutu, tlenek cynku – działają ściągająco

Wybór skutecznej maści na hemoroidy zewnętrzne może być trudny, zwłaszcza jeśli borykasz się z tym problemem po raz pierwszy. Weź także pod uwagę, że żylaki w zaawansowanym stadium często wymagają leczenia zabiegowego, a nawet operacji chirurgicznej.

Jak stosować maść na hemoroidy zewnętrzne?

O ile lekarz nie zaleci inaczej, używaj maści przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Pamiętaj przy tym o odpowiedniej higienie odbytu – w aptekach znajdziesz specjalne żele do mycia tej okolicy ciała, choć ciepła woda i mydło w zupełności wystarczą. Osusz umytą skórę, a następnie posmaruj wystające guzki i odbyt cienką warstwą maści. Odczekaj kilka minut aż lek ulegnie wchłonięciu, ewentualnie zabezpiecz bieliznę wkładką higieniczną. Powtarzaj zabieg 2-3 razy dziennie przez 1-2 tygodnie – kuracja przyniesie lepsze efekty, jeśli równocześnie będziesz stosować nasiadówki i okłady. Maści na hemoroidy zewnętrzne często można stosować również do leczenia innych schorzeń, np. szczeliny odbytu, przetoki około odbytniczej, stan zapalnego odbytu, a nawet świądu sromu.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *