Press "Enter" to skip to content

Przyczyny hemoroidów. Dlaczego będziesz miał hemoroidy?

Szacuje się, że z powodu hemoroidów cierpi nawet 60% osób po czterdziestym roku życia. Na rozwój żylaków odbytu narażeni są jednak nie tylko ludzie dojrzali, ale również młodzi. Hemoroidy mogą się pojawiać już przed trzydziestką. Wiele osób „robi wszystko”, by mieć problem z guzkami krwawniczymi. Dlaczego? Jakie są przyczyny hemoroidów i czego unikać, żeby nie dopuścić do rozwoju choroby?

Niewłaściwe odżywianie

Hemoroidy ma każdy człowiek – wyściełają one końcowy odcinek jelita grubego, przed odbytem. Mają postać „poduszeczek” wypełnionych krwią. Niestety czasem krwi gromadzi się w nich zbyt wiele, a hemoroidy zaczynają się rozciągać. Tak powstają żylaki odbytu, przeszkadzające w wydalaniu czy nawet w chodzeniu i siedzeniu, gdy choroba jest zaawansowana.

Jakie są przyczyny hemoroidów? Guzki zaczynają się rozciągać m.in. w wyniku parcia na stolec w przypadku zaparć. Powstawaniu żylaków sprzyja także zbyt silne parcie w trakcie wydalania – czyli kolejny raz problemem są zaparcia.

Tymczasem wiele osób zupełnie nie myśli o odżywianiu pod kątem łatwości trawienia pokarmów. Serwujemy naszemu układowi trawiennemu fast-foody i posiłki spożywane nieregularnie, często w pośpiechu. Do tego duże ilości cukru, sporo czekolady i mało wody. To sprawdzony przepis na to, by prędzej czy później rozregulować rytm wydalania i zmagać się z zaparciami. Jeśli nie chodzisz do toalety „na dwójkę” regularnie, to czas popracować nad menu, gdyż niedługo hemoroidy mogą zacząć Ci dokuczać.

W diecie uwzględnij przede wszystkim warzywa zawierające dużo błonniku i staraj się pić więcej wody. Jeśli często zmagasz się z zaparciami, zrezygnuj z jedzenia czekolady i produktów ją zawierających. Zamiast tego sięgnij po jogurty zawierające żywe kultury bakterii wspomagające trawienie.

Przyczyny hemoroidów, a aktywność fizyczna

Bardzo możliwe, że „starasz się” o hemoroidy nie tylko poprzez złe nawyki żywieniowe, ale również wykazując zbyt małą aktywność fizyczną. Osoby, które spędzają całe dnie na krześle lub w fotelu są szczególnie narażone na rozwój hemoroidów. Częsta przyczyna hemoroidów to ciągły ucisk na okolice odbytu utrudniający właściwe krążenie krwi w tym rejonie. Aby nie dopuścić do rozwoju choroby z powodu biernego stylu życia, wybierz się na regularne spacery, zacznij biegać lub jeździć na rolkach.

Niestety nie wszystkie sporty są wskazane – długie przejażdżki rowerowe, jeździectwo oraz wszystkie sporty wyczynowe (np. bieganie maratonu) zwiększają ryzyko rozwoju choroby hemoroidalnej.

Inne przyczyny hemoroidów

Poza tymi często pojawiającymi przyczynami hemoroidów, należy wymienić jeszcze kilka innych powodów rozwijania się żylaków odbytu. Są to:

  • długie przesiadywanie na sedesie
  • seks analny
  • operacje i zabiegi w okolicach odbytu
  • trudny poród siłami natury
  • zmiany hormonalne i powiększająca się macica w ciąży

A jak rozpoznać czy już masz do czynienia z hemoroidami? Pierwsze objawy to pieczenie i swędzenie odbytu oraz ślady śluzu na bieliźnie. Na papierze toaletowym możesz też zauważyć pasemka jasnej krwi. W takim wypadku należy udać się do lekarza. W początkowym stadium choroby możliwe jest cofnięcie nieprzyjemnych objawów poprzez zastosowanie odpowiedniej diety i większej dawki ruchu.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *