Na hemoroidy cierpi nawet co druga osoba po pięćdziesiątce. Najczęściej chorują osoby starsze oraz kobiety w ciąży, niemniej siedzący tryb życia oraz niektóre rodzaje aktywności sprzyjają powstawaniu stanu zapalnego – dlatego hemoroidy stosunkowo często pojawiają się także u młodych ludzi mających „siedzącą” pracę oraz np. u kolarzy i jeźdźców konnych.
Hemoroidy sensu stricte to guzki krwawnicze, które stanowią fizjologiczną część odbytu. Są one wypełnione krwią, która w chorobie hemoroidalnej nie odpływa tak jak powinna i gromadzi się w zbyt dużych ilościach, co prowadzi do rozciągnięcia guzków. Jak wyglądają hemoroidy dotknięte chorobą?
Chorobę hemoroidalną zwykło się nazywać po prostu hemoroidami i tak też używamy tego pojęcia w tym artykule.
Czym są i jak wyglądają hemoroidy?
To, jak wyglądają hemoroidy zależy od stopnia zaawansowania choroby. W początkowym stadium nie są one w żaden sposób widoczne na zewnątrz, natomiast mocno rozwinięta choroba powoduje, że guzki stale znajdują się na zewnątrz odbytu.
- Pierwszy etap choroby to powiększone guzki krwawnicze znajdujące się wewnątrz odbytu. Nie są widoczne ani wyczuwalne, choć mogą powodować niewielkie krwawienia zauważalne na papierze toaletowym.
- Drugi etap to hemoroidy wydostające się na zewnątrz podczas wypróżniania. Jak wyglądają hemoroidy w tym stadium? Są to niewielkie guzki, które wychodzą z odbytu, jednak po chwili chowają się samoczynnie z powrotem.
- Trzeci etap choroby to hemoroidy, które wydostają się na zewnątrz i nie chcą się chować samoczynnie. Chory może je jednak wepchnąć do wewnątrz.
- Czwarty etap jest najbardziej dotkliwy i najmniej przyjemny również z estetycznego punktu widzenia. Są to hemoroidy zewnętrzne, stale znajdujące się poza odbytem, bez możliwości wepchnięcia ich do wewnątrz. Tak zaawansowana choroba wymaga zabiegu chirurgicznego.
Z racji umiejscowienia, hemoroidy nie są widoczne dla samego chorego, jednak gdy zaczynają się wydostawać na zewnątrz mogą być wyczuwalne podczas podcierania. Wówczas należy szczególnie uważać, by nie podrażniać ich zbyt intensywnymi ruchami.
Pierwsze objawy hemoroidów
Choć hemoroidy nie są od razu widoczne, możesz poznać, że choroba zaczęła się rozwijać po pierwszych nieprzyjemnych efektach. Jak wyglądają objawy hemoroidów? Pierwsze sygnały to pieczenie oraz swędzenie odbytu oraz wydobywający się śluz, widoczny na bieliźnie. Może też pojawić się ból podczas wypróżniania. Charakterystycznym objawem są również wspomniane niewielkie krwawienia. W przypadku choroby hemoroidalnej, na papierze widoczne są niewielkie pasemka jasnej krwi.
Jeżeli zauważysz u siebie część lub wszystkie objawy, powinieneś udać się do lekarza, który potwierdzi, że faktycznie cierpisz z powodu hemoroidów. Konsultacja jest ważna, ponieważ podobne objawy mogą dawać również inne schorzenia, w tym tak groźne jak nowotwór odbytu lub jelita grubego.
Na wczesnym etapie rozwoju choroby można na szczęście skutecznie zapobiegać jej rozwojowi. Kluczowa jest dieta bogata w błonnik, regularnych ruch (spacery, jogging – ale nie wyczynowy) oraz nie dopuszczanie do zaparć.
Be First to Comment