Press "Enter" to skip to content

Żylaki odbytu – leki dostępne bez recepty

Żylaki odbytu należą do wstydliwych problemów, dlatego wiele osób długo zwleka z pójściem do lekarza. Leki na hemoroidy dostępne są w aptekach bez recepty, dlatego też terapię można rozpocząć nawet bez konsultacji ze specjalistą. Niemniej, po wykryciu problemów radzimy mimo wszystko udać się do swojego lekarza oraz do proktologa, który potwierdzi, że faktycznie powodem nieprzyjemnych dolegliwości są żylaki odbytu. Leki można wprawdzie zdobyć bez pomocy medyków, ale profesjonalną diagnozę postawi jedynie lekarz. Objawy podobne do hemoroidów mogą towarzyszyć również innym, groźniejszym chorobom, dlatego konsultacja lekarska jest tak ważna. Ponadto lekarz zaleci też stosowanie preparatów odpowiednio do stopnia nasilenia choroby i ewentualnie innych dolegliwości pacjenta.

A jakie leki na żylaki odbytu są dostępne w aptekach?

Maść doodbytnicza na żylaki odbytu

Jednym z popularnych sposobów na łagodzenie objawów hemoroidów jest wcieranie maści. Środki tego typu miejscowo znieczulają, działają ściągająco i przeciwzapalnie. Są tworzone na bazie wyciągu z kory kasztanowca, lidokainy i olejku rumiankowego. Zawierają duże ilości tanin. Maści można stosować 2-3 razy dziennie, gdy objawy są mocniej nasilone lub rzadziej, jeżeli świąd i pieczenie nie pojawiają się zbyt często. Aplikowanie maści polega na smarowaniu chorego miejsca. Można też wcisnąć ją do odbytnicy. Jednorazowa porcja to pasek o długości około 2 cm.

Żylaki odbytu – leki w postaci czopków

Do stosowania doodbytniczego znacznie wygodniejsze są leki na żylaki odbytu w postaci czopków. Sprzedawane są one w plastrach, z których można wyciągnąć pojedynczy czopek i zaaplikować go do odbytu. Lek następnie stopniowo topi się, tworząc żel. Czopki mają działanie nawilżające i sprzyjają szybszemu gojeniu błony śluzowej, która może być uszkodzona w wyniku rozwijającej się choroby. Najprostsze czopki zawierają sól sodową kwasu hialuronowego oraz substancję pomocniczą w postaci tłuszczu. W przypadku czopków należy pamiętać, by przechowywać je w temperaturze pokojowej i unikać nagrzewania opakowania.

Sztyft krioterapeutyczny na hemoroidy

Wśród nowocześniejszych metod leczenia hemoroidów znajdziemy sztyfty krioterapeutyczne. Tego rodzaju leki na żylaki odbytu należy przechowywać w zamrażarce – są gotowe do użycia minimum pod dwóch godzinach zamrażania. Aplikowane są poprzez wprowadzenie do odbytu na kilka minut – zgodnie z instrukcją w opakowaniu. Sztyfty zaopatrzone są w ogranicznik, który pozwala na łatwe określenie optymalnej głębokości aplikacji. Przed umieszczeniem sztyftu w odbycie należy użyć lubrykantu ułatwiającego wprowadzanie. W aptekach znaleźć można sztyfty wielokrotnego użytku. Po wyjęciu należy go umyć i zdezynfekować, a następnie ponownie zamrozić.

Zewnętrzne żylaki odbytu – leki w sprayu

W przypadku żylaków zewnętrznych, leki w postaci czopków lub sztyftów mogą być trudne do aplikacji i sprawiać choremu dodatkowy ból. W takich wypadkach dobrym rozwiązaniem jest stosowanie żelu w połączeniu ze sprayem na hemoroidy. Oba rodzaje środków są łatwe w aplikacji i nie powodują dodatkowego podrażniania zewnętrznych hemoroidów – zwłaszcza spray, którym wystarczy spryskać chore miejsce. Spraye tworzone są bazie aloesu i mają działanie antybakteryjne. Wspomagają leczenie i utrudniają rozwój stanu zapalnego.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *