Leczenie hemoroidów wymaga indywidualnego podejścia do pacjenta. W zależności od stadium, niektórzy mogą skarżyć się krew z odbytu, inni doświadczają całego spektrum objawów. Ponadto niektóre leki są zabronione w ciąży, inne mogą wywołać niepożądane reakcje u pacjentów z nadwrażliwością. Przy krwawiących hemoroidach czopki są niewskazane, z kolei maść wymaga uważnej aplikacji. Tym samym nie istnieje jedyny skuteczny lek na hemoroidy – każdy przypadek wymaga bowiem odrębnego przeanalizowania, a następnie dobrania działającego, lecz bezpiecznego preparatu.
Kto powinien stosować kremy i maści na hemoroidy?
Leki w postaci kremu lub maści nadają się do łagodzenia objawów hemoroidów na różnym etapie. Niemniej przy IV stadium nie zlikwidują wypadniętych żylaków, a jedynie wspomogą efekty leczenia zabiegowego. Przy hemoroidach wewnętrznych należy wsunąć porcję leku do odbytu, najlepiej za pomocą specjalnego aplikatora. Przy smarowaniu zewnętrznej powierzchni anusa należy chwilę odczekać, aby preparat dobrze się wchłonął – w przeciwnym razie pozostanie głównie na bieliźnie.
Czy maści i kremy można uznać za skuteczny lek na hemoroidy? Z pewnością tak – wykazują skład porównywalny z czopkami i pozwalają uniknąć niekomfortowej aplikacji. W dodatku lekarze polecają używanie maści w czasie krwawienia, gdyż dzięki kremowej konsystencji nie drażnią uszkodzonej powierzchni hemoroidów.
Dlaczego warto sięgnąć po czopki na hemoroidy?
Choć niewielu chorych przyjmuje je bez żadnej obiekcji, czopki doodbytnicze naprawdę mogą pomóc. To skuteczny lek na hemoroidy m.in. dzięki głębokiej aplikacji. Czopki docierają do powiększonego guzka i stopniowo uwalniają lecznicze substancje bezpośrednio w miejscu występowania dolegliwości.
Lek podany w ten sposób nie tylko działa od razu, ale i pomaga na dłuższy czas. W rezultacie chory może być aktywny przez cały dzień i nie musi znosić uporczywych dolegliwości, tj. bólu, świądu, pieczenia. Z reguły czopki zawierają silne substancje, w tym przeciwzapalny tribenozyd i znieczulającą lidokainę, zatem warto po nie sięgnąć gdy zawiodą domowe sposoby (nasiadówki, zioła, chłodzące okłady).
Inne skuteczne leki na hemoroidy
Ciekawym rozwiązaniem dla osób cierpiących na żylaki odbytu są sztyfty krioterapeutyczne. Choć brzmi skomplikowanie, cała metoda jest bardzo prosta – wystarczy schłodzić sztyft w zamrażarce, a następnie umieścić w odbycie na kilka minut. Producenci obiecują całkowite ustąpienie objawów choroby po 14 dniach stosowania (2 razy na dobę). Ale czy niska temperatura to rzeczywiście najlepszy lek na hemoroidy? Faktem jest, że zabiegi krioterapeutyczne są stosowane nawet przy zaawansowanych żylakach, jednak w warunkach domowych chory może mieć spore zastrzeżenia co do sposobu aplikacji sztyftu.
Na szczęście istnieją mniej „inwazyjne” metody leczenia hemoroidów – to tabletki przyjmowane doustnie, które wzmacniają żyły i zapobiegają krwawieniom. W celu uzupełnienia kuracji chory może sięgnąć także po specjalny żel pomagający w utrzymaniu higieny odbytu.
Be First to Comment