Zazwyczaj choroby odbytu są leczone, gdy już się rozwiną, ponieważ pacjenci wstydzą się pójść do lekarza. To duży błąd, bo nieleczone dolegliwości mogą np. predysponować do rozwoju raka odbytu. Kiedy powinieneś skonsultować się ze specjalistą? Większość często spotykanych chorób odbytu ma podobne objawy. Należą do nich:
- uczucie swędzenia i pieczenia
- częste zaparcia lub rozwolnienia
- uczucie niepełnego wypróżnienia
- ból podczas wydalania
- krwawienie z odbytu (krew widoczna na papierze toaletowym lub w kale)
Jeżeli zauważysz u siebie któryś z tych objawów, udaj się do lekarza rodzinnego po skierowanie albo od razu na prywatną wizytę do specjalisty, czyli proktologa.
Jakie choroby odbytu są najczęściej diagnozowane? Do najpowszechniejszych schorzeń należą m.in. choroba hemoroidalna, szczelina odbytu oraz kłykciny.
Choroba hemoroidalna
Choroba hemoroidalna jest powszechnie nazywana hemoroidami. Tak naprawdę jednak hemoroidy są jedynie „gąbeczkami” odpowiedzialnymi za uszczelnienie odbytu. Podczas wydalania zgromadzona w nich krew odpływa i udrażnia przewód. Hemoroidalna choroba odbytu polega na tym, że hemoroidy nie pozbywają się krwi i zostają rozciągnięte. Z czasem stają się na tyle duże, iż przeszkadzają podczas wypróżniania i powodują ból. W końcu wydostają się na zewnątrz odbytu i nie chowają się samoczynnie do środka. Rozwinięta choroba hemoroidalna może być przyczyną silnego dyskomfortu podczas chodzenia czy siedzenia. Według szacunków z tą przypadłością zmaga się nawet co drugi Polak.
Rozwojowi hemoroidalnej choroby odbytu sprzyja siedzący tryb życia oraz brak ruchu. Jest to również często spotykany problem zdrowotny wśród zawodowych kierowców, jeźdźców konnych i kolarzy. Aby zapobiegać rozwojowi żylaków odbytu, oprócz zdrowej dawki ruchu, należy zmienić nawyki żywieniowe. Do jadłospisu powinieneś dodać duże ilości warzyw i owoców bogatych w błonnik oraz zwiększyć codzienne spożycie wody.
Szczelina odbytu
Szczelina odbytu – jak sama nazwa wskazuje – polega na pęknięciu błony śluzowej odbytu. Podczas wypróżniania odczuwany jest wówczas silny ból, który może utrzymywać się również krótko po defekacji. Szczelina, częściej niż inne choroby odbytu, objawia się także krwawieniem. Krew jest widoczna podczas podcierania lub w kale. Dodatkowo pojawia się nieprzyjemny zapach z odbytu oraz ropne wycieki.
Podobnie jak w poprzednim wypadku, na szczelinę odbytu najczęściej chorują osoby prowadzące siedzący tryb życia oraz zmagające się z zaparciami. Szczelina może powstać także w wyniku seksu analnego lub po przedłużającym się porodzie siłami natury.
Kłykciny
Kłykciny są bardzo charakterystyczną chorobą odbytu. Przyjmują postać brodawek pojawiających się w okolicy odbytu i narządów płciowych. Jeżeli chory nie podejmie leczenia, kłykciny zajmą dużą część narządów płciowych. Niestety nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również niszczą tkanki i zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju kolczystokomórkowego nowotworu skóry.
Kłykciny przenoszone są poprzez kontakty płciowe. Leczenie polega na stosowaniu maści i kremów lub zabiegów laserowych. Możliwe jest także leczenie operacyjne.
Be First to Comment