Choroba hemoroidalna postępuje stopniowo, w niespiesznym tempie. W dodatku nie jest powiedziane, że schorzenie musi przejść do kolejnego etapu – wręcz przeciwnie, chory ma spore szanse na całkowite zlikwidowanie problemu. Jednak gdy hemoroidy ulęgną znacznemu powiększeniu, zaczną wypadać, a do objawów dołączy trudny do zniesienia ból, wówczas na leczenie zachowawcze może być za późno. Jednak żylaki odbytu to na tyle powszechna przypadłość, że lekarze opracowali wiele metod leczenia. Dzięki metodom zabiegowym operacja hemoroidów to ostateczność, stosowana dopiero w zaawansowanych przypadkach. Niemniej, z uwagi na duże poczucie wstydu, wiele pacjentów udaje się do proktologa dopiero w ostatnim stadium choroby. Jak przebiega wówczas operacyjne usunięcie hemoroidów?
Kiedy wskazane jest usunięcie żylaków odbytu?
Zanim pacjent trafi „pod nóż”, lekarz może zaproponować inne, mało inwazyjne metody leczenia. Najczęściej stosuje się tzw. gumkowanie, które polega na założeniu opasek uciskowych na guzkach krwawniczych. Oprócz tego chory może zdecydować się na zabieg laserowy, selektywne podwiązanie naczyń (metoda DGHAL), zabieg z użyciem prądu lub specjalne zastrzyki (skleroterapia). Jeśli te metody zawiodą lub stan pacjenta wymaga „radykalnego cięcia”, przeprowadza się chirurgiczną resekcję guzków krwawniczych.
Operacja hemoroidów jest potrzebna zwłaszcza wówczas, gdy objawy są nasilone i wskazują na zakrzepicę naczyń żylnych. Pilna interwencja chirurgiczna jest niezbędna w sytuacji uwięźnięcia hemoroidów i związanej z tym martwicy, która stanowi zagrożenie życia pacjenta. Niemniej według specjalistów obowiązkowa resekcja dotyczy zaledwie 5% chorych, przy czym ilość przeprowadzanych zabiegów chirurgicznych wynosi w granicach 5-10%.
Klasyczna operacja hemoroidów Milligana-Morgana
Inwazyjne usuwanie guzków krwawniczych najczęściej odbywa się zgodnie z metodą Milligana-Morgana (hemoroidektomia otwarta). Zabieg z reguły wymaga znieczulenia ogólnego i kilkudniowego pobytu w szpitalu. Podczas operacji chirurg usuwa hemoroidy, a następnie dokonuje zaszycia powiązanych z nimi naczyń krwionośnych. Ranę pozostawia się do otwartą, do samoczynnego zagojenia poprzez ziarninowanie. Operacja hemoroidów Milligana-Morgana nie grozi powikłaniami, jednak pacjent może skarżyć się na ból przez ok. 2 tygodnie po zabiegu.
Inne metody wycięcia hemoroidów
Metoda Fergusona jest podobna do powyższej z tą różnicą, że po operacji dokonuje się zaszycia rany. W związku z tym gojenie i dolegliwości bólowe trwają dłużej, często nawet do 6 tygodni. Wskazaniem do operacji hemoroidów sposobem Fergusona są silne krwawienia.
Zgodnie z procedurą Longo guzki można usunąć wraz fragmentem błony śluzowej odbytu – jest to jedna z najnowocześniejszych metod usuwania wewnętrznych żylaków stopnia III i IV.
Jeśli chorobie hemoroidalnej towarzyszy wypadanie odbytu, można przeprowadzić operację Whiteheada. Obecnie odchodzi się od tej metody ze względu na możliwe powikłania, tj. nietrzymanie kału i zwężenie odbytu.
Be First to Comment