Press "Enter" to skip to content

Leki na hemoroidy. Jak złagodzić ból i pieczenie?

Hemoroidy mogą być bardzo dokuczliwe. Gdy żylaki odbytu mocno się rozwiną, zaczynają boleć nawet podczas zwykłych codziennych czynności, takich jak siedzenie czy spacer. Chorzy mogą odczuwać ból, swędzenie i pieczenie o dużej intensywności. Jak poradzić sobie z tą przypadłością? Co stosować na hemoroidy?

Leczenie hemoroidów lekami

Szybkie pozbycie się przerośniętych i bolących hemoroidów niestety nie jest możliwe. Dobrą wiadomością dla pacjentów jest natomiast to, że istnieje wiele środków farmakologicznych łagodzących ból i zmniejszających stan zapalny. Chorzy chętnie sięgają po czopki, kremy i maści działające miejscowo, dostępne w aptekach bez recepty.

Co na hemoroidy działa najlepiej? Środkiem o dużej skuteczności jest tiamina obecna w niektórych czopkach. Po jej zaaplikowaniu, substancja rozpuszcza się w odbycie i tworzy warstwę ochronną. Dzięki niej błona śluzowa staje się mocniejsza i bardziej elastyczna.

Obok czopków z tiaminą warto stosować środki zawierające hydrokortyzon lub tribenozyd. To związki zwiększające napięcie ścian naczyń krwionośnych. Substancje te sprawiają, że naczynia włosowate są silniejsze i mają mniejszą przepuszczalność. Duża zaletą leków zawierających tribenozyd oraz hydrokortyzon jest również to, iż zwiększają one dynamikę krążenia. Dlaczego to ważne? Ponieważ hemoroidy powiększają się właśnie dlatego, że zgromadzona w nich krew nie jest właściwie odprowadzana. Stosowanie takich leków skutecznie zmniejsza obrzęk odbytu i stany zapalne.

Tribenozyd oraz lidokaina to z kolei substancje, na które uwagę powinni zwrócić chorzy zastanawiający co stosować na hemoroidy w celu jak najszybszego złagodzenia bólu. Dolegliwości bólowe, swędzenie i pieczenie przestaną doskwierać po miejscowym zastosowaniu środków z tymi substancjami w składzie.

Jaką formę preparatu wybrać?

Która forma leku będzie najlepsza? Co na hemoroidy – kremy i maści czy czopki? Zacznijmy od tego, że nie ma większych różnic, jeżeli chodzi o skuteczność poszczególnych metod, dlatego chory powinien się kierować przede wszystkim swoimi preferencjami. Możesz wybrać taką formę leku, która jest dla Ciebie najbardziej komfortowa. Niemniej, jeśli odbyt jest bardzo silnie podrażniony, wówczas krem jest zazwyczaj opcją wygodniejszą.

Kremy i maści na hemoroidy mają też tę istotną zaletę, że można jest stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz odbytu. To oznacza, iż środek łatwo dotrze do wszystkich podrażnionych miejsc. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów zmagających się z hemoroidami zewnętrznymi.

Zarówno kremy, jak i czopki należy stosować dwa razy dziennie w przypadku ostrych objawów. Gdy najgorsze stadium już minie, można aplikować lek raz dziennie.

Nasiadówki z kory dębu

Częstą odpowiedzią na pytanie o to, co na hemoroidy działa najlepiej, są również tradycyjne nasiadówki z kory dębu. Wyciąg z kory dębu zawiera garbniki łagodzące stan zapalny i odkażające chore miejsce. Nasiadówki polegają na moczeniu pośladków w misce, wannie lub umywalce wypełnionej ciepłą wodą z dodatkiem esencji z kory dębu. Taki zabieg trwa kilkanaście minut. Należy uważać, by nie przesadzić z temperaturą wody. Zbyt gorąca woda może dodatkowo podrażnić miejsca dotknięte stanem zapalnym.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *