Hemoroidy to fizjologiczne struktury kanału odbytu, które zapobiegają niekontrolowanemu popuszczaniu gazów i kału. Zawierają krew, z której opróżniają się w trakcie oddawania stolca. Pod wpływem różnych czynników guzki krwawnicze odbytu ulegają powiększeniu, wówczas przechowują więcej krwi niż w normalnym stanie. W rezultacie rozciągnięte hemoroidy nie mogą całkowicie „pozbyć się” krwi podczas wypróżniania, co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. Choroba postępuje powoli i na początku praktycznie nie manifestuje żadnych objawów – ot, czasami można zauważyć krew na papierze toaletowym. Pacjenci zgłaszają się do lekarza z reguły dopiero wtedy, gdy guzki krwawnicze odbytu wypadają na zewnątrz. Jak wówczas wygląda leczenie?
Gumkowanie hemoroidów, czyli metoda Barrona
To najpowszechniejsza metoda leczenia hemoroidów, którą stosuje się w II i III stadium choroby. Polega na założeniu gumowego krążka na wystający guzek krwawniczy odbytu – cały zabieg trwa nie więcej niż kilka minut, nie wymaga pobytu w szpitalu i można po nim wrócić do normalnej aktywności (na upartego można go przeprowadzić nawet podczas przerwy w pracy). Pierścienie należy nosić przez ok. 7 dni, po tym czasie guzki powinny odpaść z powodu niedotlenienia. Przez 24 godziny po gumkowaniu należy powstrzymać się od wypróżniania, ponadto pacjent może odczuwać lekki ból. Cena zabiegu Barrona wynosi średnio 300-400 zł za jedną sesję.
Skleroterpia – zastrzykiem w guzki krwawnicze odbytu
Skleroterpię wykorzystuje się zwykle wówczas, gdy guzki krwawnicze są niewielkie. Zabieg polega na wstrzyknięciu do hemoroidów specjalnej pianki, dzięki której powstaje zakrzep odcinający dopływ krwi, w wyniku czego guzek odpada. Koszt jednego zabiegu wynosi zwykle od 200 do 600 zł.
Leczenie hemoroidów prądem, laserem i niską temperaturą
Pacjenci chcący wypróbować nowoczesne metody leczenia, mogą skorzystać z zabiegu laseroterapii, który polega na obkurczeniu i zamknięciu naczyń doprowadzających krew do hemoroidów (niedotlenione guzki odpadają).
Z kolei metoda krioterapii wykorzystuje działanie niskiej temperatury – potraktowanie hemoroidów ciekłym azotem powoduje martwicę tkanek i w efekcie zmniejszenie guzka.
W leczeniu choroby hemoroidalnej (I-III stopień) stosuje się również zabieg z użyciem elektrod, tzw. diatermię. Niskonapięciowy prąd zamyka nieprawidłowo rozszerzone naczynia krwionośne, dzięki czemu guzki krwawnicze odbytu mogą powrócić do normalnych rozmiarów.
Chirurgiczne leczenie hemoroidów
Na operacyjne resekcje hemoroidów zostają skierowanie główni pacjenci, u których guzki wypadają i nie dają wprowadzić się do środka. Inwazyjne leczenie jest przeznaczone również dla chorych ze szczeliną odbytu lub przetoką. Najczęściej przeprowadza się zabieg Miligana-Morgana, która polega na wycięciu guzków i pozostawieniu rany do naturalnego zagojenia (tzn. bez szycia). W przeciwieństwie do metod ambulatoryjnych, klasyczna operacja usunięcia guzków krwawniczych odbytu jest refundowana przez NFZ.
Be First to Comment