Press "Enter" to skip to content

Czy krem na hemoroidy jest skuteczny?

Czopek doodbytniczy uważany jest za najlepszy lek na hemoroidy dostępny bez recepty. Dociera do źródła problemu, stopniowo uwalniając dobroczynne substancje lecznicze. Wykazuje przy tym szerokie spektrum działania – uśmierza świąd i ból, zmniejsza stan zapalny, ma właściwości ściągające i regenerujące. Niemniej wielu pacjentów czuje duży dyskomfort przy wkładaniu czopków i w rezultacie szybko rezygnuje z tej formy leczenia. Wówczas można sięgnąć po krem na hemoroidy, który może równie skutecznie walczyć z początkowymi objawami tej uciążliwej dolegliwości.

Kiedy warto stosować maści i kremy na hemoroidy?

Leki na hemoroidy w formie kremu lub maści są polecane w dwóch przypadkach – gdy występuje krwawienie oraz gdy guzki znajdują się na zewnątrz. Czopek może podrażniać błonę śluzową odbytu i tym samym wzmagać krwawienie z odbytu, co z pewnością nie grozi przy zastosowaniu leku o kremowej konsystencji. Z kolei gdy guzki wypadają i nie dają się wprowadzić z powrotem, użycie doodbytniczego czopka mija się z celem, gdyż hemoroidy należy leczyć bezpośrednio w miejscu występowania problemu.

Co ciekawe, wśród większości pacjentów przeważają względy praktyczne. Kremy i maści są delikatniejsze, nie trzeba wprowadzać ich głęboko do odbytu i nie powodują żadnego dyskomfortu. Warto przy tym zaznaczyć, że krem na hemoroidy może być równie skuteczny jak czopek – wiele leków zawiera bowiem te same składniki, choć występują w różnej formie.

Czy krem na hemoroidy na pewno pomoże?

Choroba hemoroidalna wywołuje szeroki wachlarz objawów. W początkowym stadium pacjentowi dokuczają jedynie świąd w okolicach odbytu i uczucie niepełnego wypróżnienia. Nieleczone hemoroidy dają o sobie znać poprzez ból, pieczenie, krwawienie, śluz w kale, a nawet nietrzymanie stolca. Oczywiście nawet dobry krem na hemoroidy nie pomoże na wszystkie dolegliwości, jednak może wspomóc proces terapeutyczny. W trzecim i czwartym stadium choroba zwykle wymaga leczenia instrumentalnego (skleroterpia, metoda Barrona, diatermia, krioterapia), a nawet chirurgicznego usunięcia guzków. Aby nie dopuścić do rozwoju choroby, warto już przy pierwszych objawach stosować maści i kremy na hemoroidy.

Najlepszy lek na hemoroidy – zwróć uwagę na składniki

Jeśli odczuwasz ból, świąd i pieczenie, szukaj w kremie lidokainy, czyli środka o działaniu znieczulającym i przeciwbólowym. Bardzo istotnym składnikiem jest tribenozyd, który likwiduje stan zapalny, łagodzi świąd, zmniejsza obrzęk i chroni śródbłonek w naczyniach krwionośnych. Przy krwawieniu warto sięgnąć po krem na hemoroidy z wyciągiem z kasztanowca (eskuliną) – substancje garbnikowe działają ściągająco, usprawniają przepływ krwi oraz uszczelniają żyły. Ponadto jeśli chcesz zastosować krem przy hemoroidach wewnętrznych, zapytaj farmaceutę o preparat zawierający aplikator, który ułatwia wprowadzenie leku do odbytu.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *