Hemoroidy zewnętrzne są szczególnie doskwierającą dolegliwością. Powstają w wyniku rozrostu żylaków odbytu. Powiększające się hemoroidy najpierw zaczynają wychodzić na zewnątrz w trakcie wydalania i chowają się samoczynnie do wewnątrz. Następnym etapem choroby są jednak hemoroidy zewnętrzne, a więc stan, w którym żylaki nie chcą się chować samoczynnie. Wówczas sprawiają duży dyskomfort choremu. Nie tylko podczas wydalania, ale również podczas codziennego funkcjonowania. Bolą, gdy się siedzi i podczas chodzenia. Mogą też swędzieć i piec, a do tego powodować krwawienie. Jak sobie z nimi poradzić? Co na hemoroidy zewnętrzne sprawdzi się najlepiej?
Leczenie hemoroidów zewnętrznych
Na początek warto spróbować leczenia domowymi sposobami. Od wieków skutecznym sposobem na hemoroidy zewnętrzne są nasiadówki z kory dębu. Wywar z kory dębu działa odkażająco i ściągająco a do tego łagodzi ból. Nasiadówki wykonuje się w misce, umywalce lub wannie. Do wody należy dodać wywar. Jak go przygotować?
Przepis jest prosty:
- Przygotuj około 5 łyżek pokruszonej kory dębu
- Zalej ją dwoma litrami wody
- Podgrzej aż do zagotowania i gotuj tak przez 10 minut
- Przecedź wywar przez sitko i poczekaj aż ostygnie
- Mniej więcej po kwadransie można go dodać do kąpieli czy miski z wodą
Wywarem z kory dębu można też ostrożnie przemywać hemoroidy zewnętrzne. Trzeba to robić bardzo delikatnie, by nie podrażnić chorego miejsca.
Poza wywarem z kory, warto sięgnąć po leki na hemoroidy dostępne bez recepty. Na hemoroidy zewnętrzne szczególnie dobrym wyborem będą maści i kremy, ponieważ można je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz odbytu, na co nie pozwalają czopki.
Farmakologiczne leczenie i zabiegi
Oczywiście w przypadku pojawienia się hemoroidów i tak należy skontaktować się z lekarzem. Zwalczanie objawów domowymi sposobami przyniesie ulgę, ale specjalista może podpowiedzieć skuteczniejsze metody i przepisać dodatkowe leki. Proktolog sprawdzi również, czy faktycznie problemem są hemoroidy – część objawów jest bowiem podobna do raka jelita grubego lub raka odbytu, co wprowadza chorych w błąd i sprawia, że zgłaszają się na diagnozę zbyt późno.
Niemniej, na hemoroidy zewnętrzne istnieją procedury zabiegowe i operacyjne refundowane przez NFZ. Gdy choroba jest na tyle rozwinięta, że nie pozwala pacjentowi na normalne funkcjonowanie i właściwą higienę okolic intymnych, należy je wyciąć metodami chirurgicznymi. Cel ten jest osiągany poprzez zastosowanie metody Barrona. Polega ona na założeniu na hemoroidach paski odcinającej dopływ krwi, co powoduje obumarcie i odpadnięcie hemoroidu. Dostępne są też zabiegi z wykorzystaniem wycinania laserowego, podczerwienie i prądu lub preparatów powodujących włóknienie. Wybór metody zależy od lekarza i stopnia zaawansowania choroby.
Kluczowe w leczeniu hemoroidów jest też dbanie o zdrową dietę i aktywność fizyczną. Należy spożywać dużo wody i produktów zawierających błonnik oraz unikać długotrwałego siedzenia.
Be First to Comment