Press "Enter" to skip to content

Bolące hemoroidy. Jak z nimi walczyć?

Powszechnie dolegliwości związane z hemoroidami, nazywa się… hemoroidami. O co chodzi? Otóż hemoroidy to inaczej guzki krwawnicze i nie są one żadną chorobą, ale częścią ciała każdego zdrowego człowieka. Problemem jest natomiast choroba hemoroidalna, która sprawia, że hemoroidy są zbyt duże, a często nawet wystają z odbytu. W takim stanie mogą pojawić się również silne bóle oraz krwawienie.

Jak sobie radzić, gdy dokuczają Ci bolące hemoroidy? Przede wszystkim należy udać się do lekarza, który z kolei powinien wypisać skierowanie do proktologa w celu zbadania, czy dolegliwości nie są związane z nowotworem jelita grubego. Lekarz zaleci także stosowanie maści, czopków lub tabletek. Wiele leków na hemoroidy możesz też kupić w aptece bez recepty.

Domowe sposoby na bolące hemoroidy

Gdy choroba jest zaawansowana, mogą się pojawić dolegliwości znacząco uprzykrzające życie. Bolące hemoroidy mogą mocno przeszkadzać nawet podczas chodzenia czy siedzenia, dlatego warto spróbować łagodzenia dolegliwości domowymi sposobami.

1. Okłady

Prostym sposobem na chwilowo złagodzenie bólu jest wykonywanie okładów. W tej kwestii znakomicie sprawdza się wilgotna torebka herbaty. Napój ten zawiera taninę, która działa ściągająco i przeciwzapalnie. Dobrą metodą łagodzenia bolących hemoroidów jest również przykładanie kostki lodu zawiniętej w tkaninę.

2. Ciepłe kąpiele

Do kąpieli dodaj kilka kropel olejku lawendowego, cytrynowego lub z jagód jałowca. Pamiętaj, że woda powinna być ciepła, ale nie gorąca. Woda o zbyt wysokiej temperaturze może dodatkowo podrażnić błony śluzowe.

3. Nasiadówki

Nasiadówki polegają na siedzeniu w wannie z podkurczonymi nogami przez około 10 minut. Woda powinna być letnia. Do wody dodaj rumianek, nadmanganian potasu albo wywar z kory dębu. Ból hemoroidów mogą też złagodzić nasiadówki z zimnej wody.

Zapobieganie rozwojowi choroby hemoroidalnej

Zauważyłeś u siebie początki stanu zapalnego lub zastanawiasz się, co robić, żeby nigdy nie dopuścić do rozwoju choroby hemoroidalnej? W takim razie powinieneś zacząć od diety. W jadłospisie powinny się znaleźć produkty bogate w błonnik, który ułatwia wydalanie – sprawia, że trudniej o zaparcia.

To samo dotyczy spożywania płynów. Bolące hemoroidy będą Ci dokuczać rzadziej, jeśli będziesz codziennie wypijać przynajmniej 2,5 litra płynów. W tym wypadku również chodzi o unikanie zaparć. Gdy pijesz zbyt mało, łatwo zatwardzenie, a zbyt duży wysiłek przy wydalaniu sprzyja rozwojowi choroby hemoroidalnej.

Duże znaczenie ma także tryb życia. Ciągłe siedzenie i brak ruchu sprzyjają rozwojowi stanu zapalnego, dlatego warto zacząć się regularnie ruszać. Nie każdy sport jednak będzie dobrym wyborem. By nie pojawiły się bolące hemoroidy powinieneś postawić na gimnastykę, spacery lub bieganie. Unikać natomiast należy podnoszenia dużych ciężarów oraz jazdy na rowerze. Zaszkodzić może również bieganie na bardzo długich dystansach.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *