Press "Enter" to skip to content

Żylaki odbytu – leczenie domowe

Żylaki odbytu mogą pojawiać się nawet u połowy Polaków po 50-tym roku życia. Coraz częściej jednak choroba ta dotyka również ludzi młodych, gdyż jedną z jej przyczyn jest spędzanie dużej ilości czasu w pozycji siedzącej. Jak powstają żylaki odbytu? Leczenie ich w domu jest możliwe?

Jak powstają żylaki odbytu?

Dlaczego żylaki odbytu mają związek z długotrwałym siedzeniem? Ponieważ każdy człowiek w końcowych odcinku jelita grubego ma ścianki wyściełane “poduszeczkami” z krwią. Są to właśnie hemoroidy, odpowiadające za utrzymywanie gazów i inne zawartości jelit. Gdy krew w hemoroidach przepływa swobodnie, pracują one prawidłowo. Zdarza się jednak, że przepływ ten jest zaburzony, co prowadzi do rozwoju żylaków odbytu. Hemoroidy rozciągają się i nadmiernie wypełniają krwią, aż w końcu zaczynają przeszkadzać pacjentowi podczas wydalania, powodując też swędzenie i pieczenie odbytu.

Jeszcze częściej przyczyną powstawania i konieczności leczenia żylaków odbytu są zaparcia. Problemy trawienne, dieta uboga w błonnik lub częste odwodnienie prowadzą do zalegania mas kału i rozciągania się guzków krwawniczych.

Jak leczyć żylaki odbytu?

Jak zlikwidować żylaki odbytu? Leczenie domowymi sposobami jest skuteczne? Odpowiedź na to ostatnie pytanie jest pozytywna, pod warunkiem, że choroba nie jest jeszcze mocno rozwinięta. We wstępnej fazie rozwoju chorobę można zatrzymać oraz doprowadzić do wycofania nieprzyjemnych objawów. Jest to wykonalne, dopóki pacjent cierpi z powodu żylaków wewnętrznych. Gdy hemoroidy wyraźnie wystają z odbytnicy, zazwyczaj stosuje się zabiegowe leczenie żylaków odbytu.

A w jaki sposób złagodzić wewnętrzne żylaki odbytu? Leczenie domowymi sposobami to przede wszystkim zmiana diety i trybu życia. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, żylaki nie będą powstawać, jeżeli okolice odbytu będą odpowiednio ukrwione a w jelitach nie będą zalegać masy kałowe. W tym celu należy przyswajać większe ilości błonnika, który sprawia, że kał sprawniej przesuwa się wzdłuż jelit. Za jego rozluźnienie odpowiada również woda, dlatego warto codziennie wypijać około 1 litra wody na każde 30 kilogramów masy ciała. Jeżeli zaparcia nadal się pojawiają, dobrym pomysłem jest sięgnięcie po ziołowe, łagodne środki rozkurczające i rozluźniające kał.

Pomocne w domowym leczeniu żylaków odbytu mogą być także żele, czopki, maści oraz kremy. Preparaty tego rodzaju łagodzą ból, działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie, mają właściwości ściągające i regulują pH. W wielu przypadkach dostępne są w aptekach bez recepty.

Żylaki odbytu – leczenie poprzez ruch

Aby cofnąć nieprzyjemne objawy żylaków odbytu, należy też zwiększyć aktywność ruchową. Zalecane formy sportu to spacer oraz jogging. Regularne bieganie lub chodzenie poprawia krążenie w okolicy odbytu i sprzyja zredukowaniu stanu chorobowego. Ponadto osoba, która biega lub spaceruje nie spędza tego czasu siedząc na kanapie, co niekorzystnie wpłynęłoby na stan hemoroidów.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *