Press "Enter" to skip to content

Zioła na hemoroidy. Jakie warto stosować?

Hemoroidy to często stosowane określenie na żylaki odbytu, czyli powiększające się “guzki”, które powodują wiele nieprzyjemnych objawów. Typowe efekty rozwoju choroby hemoroidalnej to:

  • świąd i pieczenie odbytu
  • uczucie niepełnego wypróżnienia
  • lekkie krwawienia

Jeżeli choroba się rozwinie, dyskomfort może mieć charakter ciągły. Wówczas pacjent często odczuwa ból, pieczenie lub swędzenie. W skrajnych przypadkach hemoroidy utrudniają wykonywanie normalnych czynności, takich jak siedzenie czy chodzenie, powodując silny ból. Choroba w zaawansowanym stadium jest leczona zabiegowo. Czasem lekarz może zalecić również operacyjne usuwanie hemoroidów.

Aby nie doprowadzić do stanu, w którym niezbędna jest interwencja chirurgiczna, najlepiej walczyć z hemoroidami, gdy tylko zaczynają się pojawiać. W początkowej fazie pomocne mogą okazać się zioła na hemoroidy. Mają one działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i łagodzą pieczenie. Po jakie naturalne składniki warto sięgnąć?

Jakie zioła na hemoroidy?

Najpopularniejszą naturalną metodą leczenia hemoroidów ziołami jest kora dębu. Zawiera ona garbniki, kwasy fenolowe, flawonoidy oraz triterpeny. Szczególnie duże znaczenie mają tu garbniki, które działają ściągająco i hamują mikrokrwawienia z uszkodzonych naczyń krwionośnych. Mają też działanie bakteriobójcze.

Aby wykorzystać korę dębu do łagodzenia nieprzyjemnych objawów hemoroidów, należy przygotować wywar, a po ostudzeniu dodać go do kąpieli. Następnie przeprowadza się tzw. nasiadówki, czyli moczenie chorego miejsca w ciepłej (ale nie gorącej) wodzie z dodatkiem wywaru z kory.

Inne zioła na hemoroidy, po które warto sięgnąć to kasztanowiec oraz rumianek. Ten pierwszy jest wykorzystywany w formie wyciągu z nasion i kwiatów. Kuracja kasztanowcem pozwala na uelastycznienie ścian naczyń krwionośnych i pozbycie się nadmiernej przepuszczalności. Kasztanowiec poprawia przepływ krwi w okolicach odbytu. Natomiast kora kasztanowca ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i ściągające.

Z kolei rumianek, jako zioło na hemoroidy, sprawdza się najlepiej w formie olejku eterycznego pozyskanego z kwiatów tej rośliny. Rumiankowy napar łagodzi podrażnienia i przeciwdziała stanom zapalnym.

Czy zioła wyleczą hemoroidy?

Leczenie hemoroidów ziołami może być bardzo pomocne na wczesnym etapie rozwoju choroby. Wymienione zioła są w stanie złagodzić ból, zmniejszyć stan zapalny i obrzęk oraz zredukować krwawienia. Aby nie dopuścić do dalszego rozwoju żylaków odbytu, należy jednak zastosować również dietę bogatą w błonnik i pić więcej wody. Kluczowe jest unikanie zaparć, dlatego warto też sięgnąć po zioła rozluźniające i rozkurczowe, takie jak kozieradka pospolita.

Zioła na hemoroidy nie wystarczą, jeżeli pacjent zmaga się z hemoroidami zewnętrznymi i często odczuwa silne dolegliwości bólowe. W takim wypadku najpewniej konieczny jest zabieg.

Niezależnie od stopnia rozwoju choroby, po zauważeniu objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *