Press "Enter" to skip to content

Zabieg na hemoroidy – wskazania, postępowanie, powikłania

Masz już dość stosowania maści i czopków, które pomagają tylko na jakiś czas, ale nie likwidują żylaków odbytu? Cierpisz z powodu nasilonych objawów choroby hemoroidalnej, a ból utrudnia Ci pracę? Gdy zioła, chłodzące sztyfty i leki zawiodą, proktolog może zaproponować operację lub zabieg na hemoroidy. Kiedy warto poddać się leczeniu ambulatoryjnemu lub szpitalnemu? Jak postępować po zabiegu i czy mogą wystąpić powikłania?

Kiedy zabieg lub operacja hemoroidów są wskazane?

Gdy farmakologia oraz inne domowe metody nie wystarczą do pozbycia się żylaków odbytu, lekarz zaprezentuje Ci inne opcje leczenia. Weźmie przy tym pod uwagę stopień rozwoju choroby, ale także Twoje możliwości finansowe i inne okoliczności, np. czy chcesz od razu wrócić do pracy.

Nowoczesne zabiegi na hemoroidy są mniej inwazyjne niż zwykła operacja, jednak trzeba za nie zapłacić – NFZ ich nie refunduje. Niestety, większość metod ambulatoryjnych likwiduje jedynie małe guzki, maksymalnie w II lub III stadium. Gdy choroba wkroczy w IV etap, jedynym rozwiązaniem jest klasyczna hemoroidektomia.

Operacja na hemoroidy jest stosowana, gdy:

  • guzki są duże i wypadły poza odbyt;
  • schorzenie przybrało postać przewlekłą;
  • doszło do nawrotu choroby pomimo przeprowadzenia zabiegu;
  • hemoroidom towarzyszą inne schorzenia, np. wypadanie odbytu;
  • objawy utrudniają normalne funkcjonowanie.

Zabieg na hemoroidy — jak postępować?

Wytyczne dla pacjenta są różne w zależności od zastosowanego zabiegu/operacji. Popularny zabieg gumkowania pozwala od razu wrócić do swoich obowiązków. Do 24 godzin po zabiegu należy powstrzymać się od defekacji, ponadto przez kilka tygodni nie można przyjmować leków obniżających krzepliwość i czopków. Natychmiastowy powrót do pracy jest możliwy również po zabiegu krioterapii, skleroterapii i usuwaniu guzków laserem. Na zabieg na hemoroidy metodą selektywnego podwiązania naczyń (DGHAL) trzeba czasami poświęcić jeden dzień pobytu w szpitalu.

Nieco inaczej jest w przypadku chirurgicznego usuwania żylaków odbytu – po operacji pacjent zostaje kilka dni w szpitalu/klinice i musi przyjmować środki przeciwbólowe ze względu na bolesny proces gojenia. Wskazane jest również stosowanie błonnika, gdyż ewentualne zaparcia i twarde stolce mogą przyczynić się do nasilenia bólu.

Czy zabiegi na hemoroidy są bezpieczne?

Metody mało inwazyjne są dość drogie. Czasami musisz zapłacić za kilka sesji po 150-300 złotych za jedną, albo 1500-2000 zł za jednorazowy zabieg. Niemniej pacjent może od razu wrócić do domu, a ryzyko powikłań jest minimalne. Ambulatoryjny zabieg na hemoroidy może przez kilka dni „przypominać” o sobie niewielkim bólem, lekkimi krwawieniami i uczuciem ciała obcego w odbycie.

Tymczasem chirurgiczne usuwanie żylaków odbytu wiąże się z kilkutygodniowym gojeniem rany pooperacyjnej – przez ten czas pacjent zmaga się z krwawieniami i bólem. Ponadto mogą wystąpić powikłania w postaci: zakażenia, owrzodzeń, martwicy tkanek, wytworzenia przetoki, popuszczania gazów i kału, zwężenia odbytu oraz nietrzymania moczu.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *