Press "Enter" to skip to content

Najlepsze czopki na hemoroidy – cudowny lek na żylaki odbytu?

Jedni uważają czopki doodbytnicze za panaceum zwalczające każdy przypadek hemoroidów. Drudzy nie mogą zaakceptować uciążliwej aplikacji i raczej niechętnie sięgają po tę formę leku. Tymczasem prawda leży pośrodku. Wkładanie czopka nie należy do najprzyjemniejszych czynności, jednak wystarczy użyć wazeliny lub innego smarowidła, by zniwelować dyskomfort. Z drugiej strony – nawet najlepsze czopki na hemoroidy nie są w stanie wyleczyć każdego przypadku. Jakie czopki masz do wyboru i na jakie dolegliwości warto je stosować?

Czopki na żylaki odbytu z kwasem hialuronowym

Sól sodowa kwasu hialuronowego to nietypowy składnik czopków na hemoroidy, gdyż bezpośrednio nie zwalcza podstawowych objawów, tj. bólu i krwawienia. Taki lek przede wszystkim nawilża i chroni błonę śluzową przed nowymi uszkodzeniami, przyspieszając tym samym gojenie pęknięć, ran i owrzodzeń. W rezultacie czopki z kwasem hialuronowym łagodzą uczucie świądu i pieczenia, co poprawia samopoczucie chorego. Będą również pomocne przy leczeniu szczeliny odbytu oraz regeneracji odbytu po zabiegach chirurgicznych (np. wycięciu polipów).

Ziołowe czopki na hemoroidy

Póki żylaki odbytu nie wystają na zewnątrz, nie musisz od razu sięgać po czopki zawierające silne substancje. Na początku wystarczą leki ziołowe, które zapobiegają krwawieniom, likwidują stan zapalny i łagodzą ból. Najlepsze czopki na hemoroidy z kategorii „naturalnych” zawierają m.in. wyciąg z rumianku, który reguluje perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom. Za wykorzystaniem rumianku do leczenia hemoroidów przemawiają również jego właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Ziołowe czopki na hemoroidy powinny zawierać również wyciąg z kasztanowca, który działa ściągająco, uszczelnia naczynia krwionośne i zwalcza stan zapalny. Kolejnym składnikiem hamującym krwawienia jest ziele krwawnika, zaś działanie przeciwzapalne potęguje pięciornik kurze ziele. W czopkach na żylaki odbytu możesz również znaleźć takie substancje jak: wyciąg z aloesu, olejek z nagietka, olejek z drzewa herbacianego, oczar wirginijski.

Najlepsze czopki na hemoroidy przy nasilonych objawach

Choroba hemoroidowa w zaawansowanym stanie wymaga zastosowania leków o szerokim spektrum działania, które zwalczą krwawienia, ból i pieczenie. Podstawową substancją czynną w takich czopkach jest tribenozyd. To środek przeciwzapalny, który dodatkowo zmniejszy obrzęk oraz poradzi sobie ze świądem i bólem. Tribenozyd zapobiega również krwawieniom, gdyż uszczelnia naczynia i poprawia ich elastyczność.

Najlepsze czopki na hemoroidy powinny zadziałać od razu po aplikacji, dlatego w ich składzie musi pojawić się substancja znieczulająca, np. lidokaina, benzokaina, chlorowodorek tetrakainy.

Ponieważ podrażnienia to „błędne koło” przy żylakach odbytu, skuteczne czopki zawierają również tlenek cynku i związki bizmutu. To substancje o silnym działaniu ściągającym, które tworzą warstwę ochronną na błonie śluzowej i tym samym zapobiegają kolejnym uszkodzeniom.  

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *