Press "Enter" to skip to content

Jaka maść na żylaki odbytu, czyli skuteczny lek na hemoroidy

Osławione hemoroidy to tak naprawdę fizjologiczne struktury żylne, nieprzypadkowo obecne w ciele człowieka. Wypełniwszy się krwią, uszczelniają odbyt i tym samym zapobiegają niekontrolowanemu oddawaniu kału i gazów. Niestety hemoroidy bardzo często ulegają nadmiernemu rozciągnięciu, przez co przyjmują więcej krwi niż normalnie i nie są w stanie całkowicie się opróżnić. Zalegająca krew wywołuje stan zapalny, który manifestuje się świądem, pieczeniem i bólem. Wskutek pękania guzków dochodzi również do krwawień w trakcie wypróżniania. Brzmi przerażająco? Na szczęście możesz łatwo powstrzymać rozwój choroby, sięgając po dobrą maść na żylaki odbytu. Jak działa taki lek?

Maść na hemoroidy – na ból, świąd i pieczenie

Wbrew obiegowej opinii guzki krwawnicze nie muszą boleć, zwłaszcza jeśli są położone po wewnętrznej stronie linii grzebieniastej odbytu. Ból i swędzenie najczęściej towarzyszą hemoroidom zewnętrznym, umiejscowionym pod silnie unerwioną błoną śluzową. Dolegliwości pojawiają się w trakcie wypróżniania, choć w zaawansowanym stadium przeszkadzają nawet podczas siedzenia i chodzenia.

Dokuczliwy ból utrudnia normalne funkcjonowanie, dlatego maści na żylaki odbytu nie bez powodu zawierają miejscowy środek znieczulający – lidokainę lub cynchokainę. Dzięki zawartości tych substancji lek działa niemal od razu po posmarowaniu, likwidując jednocześnie ból, swędzenie i pieczenie.

Podstawowym składnikiem maści na hemoroidy jest także przeciwbólowy  tribenozyd, który hamuje rozwój choroby poprzez zwalczanie stanu zapalnego. Ponadto likwiduje obrzęki i uelastycznia naczynia krwionośne, przez co zmniejsza skłonność do krwawień z odbytu.

Roślinna maść na żylaki odbytu – łagodnie i naturalnie

Typowe objawy hemoroidów można leczyć za pomocą substancji dostępnych w naturze. Oprócz ziołowych nasiadówek sięgaj po maści zawierające wyciągi roślinne. Jeśli hemoroidy pękają i krwawią, w składzie szukaj leku na przede wszystkim eskuliny. To glikozyd występujący w kasztanowcu, który uszczelnia i uelastycznia ściany naczyń krwionośnych, a tym samym hamuje krwawienia. Kora kasztanowca to cenny lek na hemoroidy również z uwagi na obecność tanin, wykazujących działanie ściągające, przeciwzapalne i antybakteryjne.

Dobra ziołowa maść na żylaki odbytu może zawierać również m.in.:

  • oczar wirginijski – wzmacnia żyły
  • piwonię lekarską – działa przeciwbólowo
  • aloes – wspomaga gojenie podrażnionej śluzówki
  • olejek rumiankowy – łagodzi stan zapalny, ma właściwości regenerujące i antyseptyczne
  • balsam peruwiański – działa ściągająco i przeciwzapalnie
  • ziarnopłon wiosenny – hamuje krwawienia, zmniejsza obrzęki i owrzodzenia żylakowe

Działanie maści na żylaki odbytu wzmacniają również substancje dodatkowe (tj. wazelina, lanolina, kwas hialuronowy), które łagodzą podrażnienia i przyspieszają gojenie błony śluzowej odbytu. Co ciekawe, w aptece znajdziesz również maści doodbytnicze zawierające bakterie E.coli, które pobudzają układ immunologiczny do zwalczania objawów stanu zapalnego, tj. świądu i pieczenia.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *