Nie bagatelizuj świądu i bólu w okolicach odbytu, uczucia niepełnego wypróżnienia czy pasemek krwi na papierze toaletowym. Póki choroba hemoroidalna nie osiągnęła zaawansowanego stadium, masz największe szanse na pozbycie się problemu. Kiedy guzki zaczną wypadać i pozostaną na zewnątrz odbytu, wówczas zabieg możne okazać się przykrą koniecznością. Aby tego uniknąć, jak najszybciej zacznij stosować dobry lek na hemoroidy, przestrzegaj zdrowej diety i zadbaj o codzienną dawkę ruchu. W tym wpisie podpowiemy Ci, jakie środki warto stosować przy tej dolegliwości.
Żel na hemoroidy
Żele na hemoroidy przeznaczone są z reguły do codziennej higieny i pielęgnacji odbytu – to podstawowe zalecenie przy tej chorobie. Stosowane są raczej we wczesnym stadium, gdy chory odczuwa jedynie lekki świąd i sporadyczny ból o słabym nasileniu. Dobry lek na hemoroidy w formie żelu powinien zawierać m.in. kwas hialuronowy, który nawilża i łagodzi podrażnienia. Bardzo dobrze wróży obecność L-argininy w składzie – to aminokwas, który przyspiesza regenerację tkanek. Żel może zawierać również prebiotyk Biolin, który odnawia naturalną mikroflorę, a jednocześnie zapobiega rozwojowi szkodliwych bakterii, grzybów i drożdżaków.
Tabletki na hemoroidy
Czy leczenie choroby odbytu tabletkami ma jakikolwiek sens? Okazuje się, że tak. Dobry lek na hemoroidy możesz działać również ogólnoustrojowo, wzmacniając naczynia krwionośne. Podstawowym składnikiem tabletek na chorobę hemoroidalną jest diosmina, która zapobiega obrzękom i krwawieniom, likwiduje stan zapalny, przeciwdziała pękaniu żył. Tabletki na hemoroidy skutecznie wspomagają walkę z chorobą, jednak u niektórych osób mogą powodować skutki uboczne (nudności, zawroty głowy), dlatego w razie wytępiania niepokojących objawów lepiej poprzestać na środkach doodbytniczych, czyli czopkach i maściach.
Maści i kremy na hemoroidy
Dobry lek na hemoroidy w formie maści lub kremu powinien mieć w składzie dwa najważniejsze składniki – lidokainę i tribenozyd. Dzięki zawartości środka znieczulającego (lidokainy) likwidują swędzenie, ból i pieczenie. Z kolei tribenozyd działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, ponadto uelastycznia naczynia krwionośne. Maści i kremy działają natychmiastowo w miejscu podania (czyli w odbycie), dzięki czemu nie wywołują objawów ogólnoustrojowych jak tabletki. W dodatku są delikatniejsze od czopków i bardziej komfortowe w aplikacji.
Czopki na hemoroidy
Czopki na hemoroidy są uważane za skuteczniejsze od maści (głównie z racji głębokiej aplikacji), jednak lekarze nie polegają ich w czasie krwawienia, gdyż mogą nasilać objawy. Dobry lek na hemoroidy w postaci czopka powinien wykazywać szerokie spektrum działania, tj. wzmacniać naczynia krwionośne, likwidować ból i świąd, ochraniać błonę śluzową odbytu, działać przeciwzapalnie, regenerować podrażnienia. Póki dolegliwości nie są nasilone, możesz sięgać po czopki zawierające wyciągi ziołowe. W razie konieczności szukaj preparatów mających w składzie taninę, związki bizmutu, tlenek cynku, kwas hialuronowy, tribenozyd i lidokainę.
Be First to Comment