Press "Enter" to skip to content

Jak stosować maść na hemoroidy bez recepty?

Żylaki odbytu to dość uciążliwe schorzenie z tendencją do nawracania. Postępuje bardzo powoli, dlatego teoretycznie masz dużo czasu na walkę z problemem. Jeśli będziesz przestrzegać rad lekarza i regularnie stosować dedykowane leki, możesz skutecznie powstrzymać rozwój patologicznych zmian w obrębie guzków krwawniczych. W początkowych stadiach choroby zaleca się głównie leczenie objawowe za pomocą środków w różnej formie, w tym maści na hemoroidy bez recepty. Wielu pacjentów woli je zamiast czopków, jednak przed pierwszym użyciem mają problem z jej prawidłowym zastosowaniem. Jak stosować maści, aby uzyskać maksymalne efekty terapeutyczne?

Maści na hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne

Leczenie hemoroidów jest skuteczne wówczas, gdy lek zaaplikujesz bezpośrednio na miejsce zmienione chorobowo – oczywiście nie dotyczy to tabletek, które należy stosować doustnie. Jeśli zatem guzków nie widać na zewnątrz i nie wypadają podczas defekacji, maść musisz podawać doodbytniczo. Pomoże Ci w tym niewielki aplikator dołączony do niektórych maści na hemoroidy bez recepty.

Maść można stosować także zewnętrznie przy guzkach wypadających i znajdujących się stale poza odbytem. Lek może brudzić bieliznę, dlatego warto stosować cienkie wkładki higieniczne.

Jak używać maści na hemoroidy bez recepty?

Dopóki objawy nie ustąpią lub nie ulegną złagodzeniu, sięgaj po maść przynajmniej dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Wskazane jest stosowanie leku po każdej defekacji, zwłaszcza gdy występuje krwawienie. Zanim zaaplikujesz lek zadbaj o higienę odbytu – możesz użyć specjalnego żelu do mycia na hemoroidy, ciepłej wody z mydłem lub wywaru ziołowego.

Umytą i osuszoną skórę wokół odbytu posmaruj maścią i pozostaw na chwilę do wchłonięcia. Jeśli masz problem z wypadającymi guzkami, wówczas możesz posmarować wystający hemoroid i delikatnie wprowadzić go do kanału odbytu.

Maść doodbytnicza z aplikatorem

Jak już wspomnieliśmy, maść na hemoroidy bez recepty można stosować również wewnętrznie, używając wąskiej nasadki. Nałóż aplikator na tubkę z maścią, po czym usuń zatyczkę. Następnie wprowadź aplikator do kanału odbytu i wyciśnij porcję leku. Możesz delikatnie kręcić tubką w celu dokładniejszego rozprowadzenia preparatu. Jeśli masz problem z umieszczeniem nasadki w odbycie, możesz najpierw posmarować jej powierzchnię maścią. Na koniec wyczyść aplikator i zatkaj tubkę z lekiem – zabieg powtarzaj tak często jak podaje ulotka lub według zaleceń lekarza.

Jeśli w opakowaniu maści nie było aplikatora, musisz wprowadzić lek palcem. Przedtem obetnij i opiłuj paznokcie, w przeciwnym razie możesz skaleczyć lub podrażnić śluzówkę kanału odbytu.

Maści na hemoroidy bez recepty z reguły są bezpieczne i nie powodują skutków ubocznych. Niemniej zawsze zwracaj uwagę na skład. Niektóre leki zawierają środki znieczulające , a także antybiotyki i steroidy, przez co mogą być nieodpowiednie dla osób wykazujących nadwrażliwość na te substancje oraz cierpiących na wybrane choroby (np. gruźlica, jaskra, psychoza, zakrzepica żylna).

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *