Biegunka – jak dokuczliwa jest, wie chyba każdy, bo to jedna z najpowszechniej występujących dolegliwości układu trawiennego. Trudno byłoby znaleźć osobę, która by jej nie doświadczyła. Biegunka jest dokuczliwa w każdej sytuacji, ale zdarzają się takie, gdy jest szczególnie niemile widziana. Najczęściej wtedy, gdy jesteśmy poza domem i nie ma odpowiednich warunków ku temu, aby w spokoju rozpocząć jej leczenie.
Przyczyn biegunki, jak to zresztą bywa z wieloma dolegliwościami, jest wiele i do tego bardzo zróżnicowanych. Najczęściej jest to jednak efekt zatrucia pokarmowego. W doraźnym leczeniu biegunki konieczne jest więc wyeliminowanie potencjalnego winowajcy w postaci szkodliwej żywności, a potem podjęcie działań prowadzących do powstrzymania biegunki. Sposobów na poradzenie sobie z biegunką jest sporo. Są wśród nich zarówno domowe sposoby jak i leki na biegunkę. Te ostatnie jednak powinien przepisać już lekarz.
Najczęstsze przyczyny biegunki
Z reguły najczęściej za pojawienie się płynnego stolca odpowiada spożycie zepsutej lub skażonej żywności, czyli zatrucie pokarmowe. Może to być jedzenie przeterminowane, zawierające nadmiar składników chemicznych lub też takich, których konkretny organizm nie toleruje. Na pojawienie się biegunki mają też wpływ niektóre leki, na przykład antybiotyki. Przy ich przyjmowaniu warto od razu brać preparaty osłonowe, ponieważ biegunka w takich przypadkach może być intensywna.
O tym, jak powstrzymać biegunkę decyduje też jej czas trwania i nasilenie. Gdy trwa kilka godzin lub kilka dni, można ograniczyć się do zastosowania domowych sposobów lub ogólnodostępnych leków. Gdy biegunka się przedłuża, jest bardzo nasilona, a przy tym organizm ulega znacznemu osłabieniu, trzeba koniecznie się udać do lekarza i zacząć przyjmować przepisane leki na biegunkę. Długotrwała biegunka może być nie tylko wyczerpująca dla organizmu, ale też i niebezpieczna.
Co na biegunkę?
Jest sporo domowych sposobów na biegunkę, a preparaty, które należy przyjmować, są jak nie w domu, to w najbliższym sklepie spożywczym. W pierwszej kolejności, zastanawiając się, jak powstrzymać biegunkę, należy spróbować znaleźć jej przyczynę. Jeśli jest to żywność, przestać ją spożywać i resztę wyrzucić. Często przyczyną są wirusy i bakterie. W walce z biegunką należy wyeliminować produkty poprawiające metabolizm i przyspieszające trawienie. Warto wiec zrezygnować z produktów z błonnikiem i kulturami bakterii, a jeść takie, które spowalniają procesy trawienne. Warto sięgnąć po czekoladę, mleko, produkty zawierające żelatynę i jej pochodne. Wśród porad typu co na biegunkę?, są też mocne napary z herbaty.
W tracie zwalczania biegunki dochodzi do odwodnienia organizmu, dlatego należy spożywać dużo płynów. W takich okolicznościach może to być woda, herbata lub mleko. Należy jednak pamiętać, że każdy reaguje inaczej i czasem taki domowy sposób na biegunkę może przynieść odwrotny skutek. Gdy nie pomaga terapia domowa, koniecznie należy udać się do lekarza, który przepisze leki na biegunkę, a przede wszystkim pomoże wskazać jej przyczyny w konkretnym przypadku.
Be First to Comment