Press "Enter" to skip to content

Hemoroidy zewnętrzne – leczenie

Nieleczone hemoroidy wewnętrzne z czasem zaczynają wypadać z odbytu podczas parcia. Jeżeli choroba rozwija się nadal, guzki mogą w końcu pozostawać na zewnątrz po zakończonym wydalaniu. Jeżeli nie chowają się samoczynnie do kanału odbytu, to zgodnie ze skalą Parksa są to hemoroidy zewnętrzne. Leczenie takiego schorzenia jest możliwe m.in. za pomocą zabiegów.

Zabiegowe metody leczenia hemoroidów

Jeżeli hemoroidy powodują duży dyskomfort u pacjenta, możliwe jest usunięcie żylaków za pomocą metod inwazyjnych (nieoperacyjnych). W tym celu stosuje między innymi takie zabiegi, jak:

  • Metoda Barrona – często stosowana metoda na II i III stopień, a więc również hemoroidy zewnętrzne. Leczenie polega na zahamowaniu dopływu krwi do guzków za pomocą gumowych pierścieni. W konsekwencji guzki obumierają i wypadają. Minusem metody Barrona są okresowe krwawienia, infekcje i zakrzepy. Pacjenci mogą też odczuwać dodatkowy ból.
  • Elektrokoagulacja bipolarna – jest to bliznowacenie żylaków odbytu za pomocą prądu elektrycznego o niskim napięciu. Metodę tę stosuje się przy mało zaawansowanej chorobie hemoroidalnej, najczęściej przy I i II stopniu.
  • Koagulacja w podczerwieni – w tym wypadku leczenie hemoroidów zewnętrznych polega na naświetlaniu guzka krwawniczego prowadząc do koagulacji naczyń.
  • Krioterapia – doprowadzanie do martwicy guzków krwawniczych za pomocą niskich temperatur. Najczęściej stosuje się ciekły azot lub podtlenek azotu. Minusem krioterapii jest możliwa martwica śluzówki jelita grubego, a także pojawiająca się wydzielina o bardzo nieprzyjemnym zapachu (ustępująca z czasem).
  • Skleroterapia – wprowadzanie leków powodujących zwłóknienie hemoroidów pod śluzówkę.

Ponadto w niektórych przypadkach niezbędne jest leczenie operacyjne – dotyczy to około 10% chorych. Operacyjne usuwanie hemoroidów stosuje się wtedy, gdy pozostałe metody są nieskuteczne, a pacjent zmaga się z zewnętrznymi hemoroidami IV stopnia, którym towarzyszą stany zapalne lub inne choroby odbytu.

Leczenie hemoroidów zewnętrznych w domu

Żylaki odbytu mogą być skutecznie leczone również metodami nieinwazyjnymi. Również hemoroidy zewnętrzne – leczenie pozwala na cofnięcie się objawów choroby bez konieczności stosowania zabiegów. Niemniej, przy mocno zawansowanej chorobie, konieczne mogą się okazać metody inwazyjne opisane w poprzednim akapicie.

Jak pozbyć się hemoroidów zewnętrznych? Najważniejsze elementy walki z żylakami odbytu to:

  • błonnik
  • woda
  • aktywność fizyczna

Duży udział błonnika w diecie i picie odpowiednich ilości wody każdego dnia pozwalają na skuteczne unikanie zaparć. Aktywność fizyczna również poprawia perystaltykę jelit oraz normalizuje krążenie w okolicy odbytu. Osoby cierpiące z powodu hemoroidów zewnętrznych powinny ponadto odstawić czekoladę i ryż, gdyż są to produkty zapierające.

Jeśli problemem są mocno rozwinięte hemoroidy zewnętrzne, leczenie może obejmować środki dostępne w aptece bez recepty, takie jak maści, czopki oraz kremy. Popularnym i skutecznym domowym sposobem na hemoroidy są natomiast nasiadówki z kory dębu, które mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *