Press "Enter" to skip to content

Dobra maść na hemoroidy – co wybrać?

Według powszechnej opinii na leczenie hemoroidów muszą zgłosić się głównie dojrzali mężczyźni wykonujący pracę w pozycji siedzącej (kierowcy, informatycy). Jednak ten problem może dotykać także bardzo młodych osób, które spędzają wiele godzin przy komputerze i unikają aktywności fizycznej, lub przeciwnie – zbyt często jeżdżą na rowerze lub uprawiają jeździectwo. Choroba hemoroidalna nie omija także kobiet, zwłaszcza ciężarnych i cierpiących na chroniczne zaparcia. Jeśli i Ciebie dotyczy ta uporczywa przypadłość, zacznij działać od razu. Póki guzki krwawnicze nie są widoczne na zewnątrz, możesz sobie poradzić za pomocą leków dostępnych bez recepty. Dobra maść na hemoroidy nie tylko zwalczy pierwsze objawy, ale i zapobiegnie dalszemu rozwojowi choroby.

Maści na hemoroidy czy czopki – co lepsze?

Psychiczne opory przed stosowaniem czopków bardzo często uniemożliwiają ich skuteczną aplikację. Źle włożona globulka wypada i nie zapewnia spodziewanego efektu leczniczego. Wielokrotne próby wprowadzenia czopka powodują jego rozmiękczenie i w efekcie zmarnowanie leku. W takich przypadkach dobra maść na hemoroidy wydaje się najlepszym rozwiązaniem – jest wygodniejsza w użyciu, nie powoduje dyskomfortu i nie wypada. Czasami producenci dodają do opakowania aplikator, który umożliwia w pełni higieniczne zastosowanie doodbytnicze. Leki w tej postaci są polecane zwłaszcza wówczas, gdy pacjent skarży się na krwawienia z odbytu. Czopki mogą mechanicznie podrażniać uszkodzoną śluzówkę i tym samym przedłużać krwawienie, natomiast maści działają w sposób łagodny, nie powodując otarć czy zadrapań.

Maść czy tabletki na hemoroidy?

Dobre maści na hemoroidy zawierają zwykle te same substancje czynne, które producenci umieszczają w czopkach. W rezultacie zapewniają te same lub podobne efekty – likwidują ból i świąd, działają przeciwzapalnie. Lek w tej postaci działa niemal natychmiastowo i wyłącznie w miejscu podania, bez wywoływania niepożądanych skutków ogólnoustrojowych. Tymczasem tabletki mogą powodować nudności, wymioty czy złe samopoczucie. Ponadto zanim środek zacznie działać, musi najpierw ulec rozpuszczeniu i wchłonięciu – w przeciwieństwie do maści, która przynosi ulgę od razu po aplikacji.

Co powinna zawierać dobra maść na hemoroidy?

Najtańsze maści na hemoroidy kosztują zaledwie kilkanaście złotych – są to produkty homeopatyczne, które łagodzą pieczenie i ból, odświeżają i natłuszczają odbyt. Przy objawach o słabym nasileniu możesz wybrać maści ziołowe, które zawierają przeciwzapalny i antybakteryjny olejek z rumianku oraz taninę o działaniu ściągającym i obkurczającym.

Jeśli hemoroidy krwawią, powodują silny ból i uporczywe swędzenie, potrzebna Ci będzie dobra maść na hemoroidy – w aptekach szukaj preparatów zawierających znieczulającą lidokainę, działający ochronnie kwas hialuronowy i przeciwzapalny tribenozyd. Najsilniej działające maści na hemoroidy mogą zawierać sterydy, antybiotyki oraz cynchokainę – bardzo mocny środek znieczulający.

 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *