Press "Enter" to skip to content

Do jakiego lekarza z hemoroidami? Jak wygląda badanie?

Brak ruchu, używki i „śmieciowe” jedzenie to symbole naszych czasów, toteż nic dziwnego, że choroba hemoroidalna zaliczana jest do schorzeń cywilizacyjnych. Cierpi na nią co drugi Polak, a ilu nie zostało jeszcze zdiagnozowanych? Mimo powszechnego występowania, to nadal temat tabu, który większość pacjentów traktuje jako powód do wstydu. W rezultacie chory trafia do specjalisty w późnym stadium, gdy guzki krwawnicze wypadają i nie można ich włożyć z powrotem. Wiele osób nie ma nawet pojęcia, jaki lekarz leczy hemoroidy. Tymczasem proktolog nie jest taki straszny, jak go malują.

Kiedy wizyta u proktologa jest wskazana?

Proktolog to specjalista zajmujący się nie tylko hemoroidami, ale również innymi schorzeniami końcowego układu pokarmowego, tj. odbytnicy, kanału odbytu i odbytu. Jednak biorąc pod uwagę statystyki, najczęściej lekarz ten ma do czynienia właśnie z różnymi stadiami choroby hemoroidalnej. Już wiesz, do jakiego lekarza zgłosić się z hemoroidami, ale czy nie odkładasz tej wizyty na bliżej nieokreślone „później”?

Choroba w początkowej fazie nie wymaga zabiegu chirurgicznego ani innych zaawansowanych terapii – wystarczy wprowadzić w życie drobne zmiany, tj. przestrzegać zdrowej diety śródziemnomorskiej, zrezygnować z używek (alkohol, kawa) i pamiętać o codziennej aktywności fizycznej. W celu zlikwidowania typowych dolegliwości (ból, świąd, uczucie niepełnego wypróżnienia, krwawienia) stosuje się leczenie zachowawcze, np. za pomocą czopków i maści oraz ziołowych nasiadówek.

Wielu pacjentów nie wie, jaki lekarz leczy hemoroidy i poprzestaje na wizycie u lekarza rodzinnego. Do specjalisty trafiają wówczas, gdy guzki są widoczne na zewnątrz, wywołują silny ból i świąd, a także dochodzi do regularnych krwawień. Tymczasem im szybciej zgłosisz się do lekarza, tym łatwiej powstrzymasz rozwój choroby i unikniesz przykrych dolegliwości. To żaden wstyd, proktolog codziennie ma do czynienia z chorymi na hemoroidy i widok intymnych obszarów ciała nie budzi w nim żadnych emocji.

Do jakiego lekarza z hemoroidami – kobiety czy mężczyzny?

Płeć lekarza nie ma żadnego znaczenia, wszak ważniejsze jest jego podejście do pacjenta i kompetencje. Jednak jeśli bardzo się stresujesz, wybierz specjalistę swojej płci. Jak wygląda badanie u proktologa? Podstawową metodą diagnostyczną przy podejrzeniu hemoroidów jest badanie per rectum, które polega na wprowadzeniu palca do odbytnicy (na ok. 8cm) – pacjent w tym czasie może stać, leżeć lub klęczeć. Oczywiście najpierw lekarz zakłada rękawiczkę i pokrywa palec wazeliną lub specjalnym żelem z lidokainą. W trakcie tego krótkiego badania proktolog dokładnie badania ściany odbytnicy na całej długości palca. Lekarz sprawdzi również obecność krwi w odbycie.

Oprócz badania per rectum  przeprowadza się również wziernikowanie anoskopem kanału odbytu i dolnego odcinka odbytnicy oraz rektoskopię, czyli badanie odbytnicy umożliwiające pobranie materiału do dalszych badań.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *