Press "Enter" to skip to content

Do jakiego lekarza z hemoroidami? Jak wygląda badanie?

Brak ruchu, używki i „śmieciowe” jedzenie to symbole naszych czasów, toteż nic dziwnego, że choroba hemoroidalna zaliczana jest do schorzeń cywilizacyjnych. Cierpi na nią co drugi Polak, a ilu nie zostało jeszcze zdiagnozowanych? Mimo powszechnego występowania, to nadal temat tabu, który większość pacjentów traktuje jako powód do wstydu. W rezultacie chory trafia do specjalisty w późnym stadium, gdy guzki krwawnicze wypadają i nie można ich włożyć z powrotem. Wiele osób nie ma nawet pojęcia, jaki lekarz leczy hemoroidy. Tymczasem proktolog nie jest taki straszny, jak go malują.

Kiedy wizyta u proktologa jest wskazana?

Proktolog to specjalista zajmujący się nie tylko hemoroidami, ale również innymi schorzeniami końcowego układu pokarmowego, tj. odbytnicy, kanału odbytu i odbytu. Jednak biorąc pod uwagę statystyki, najczęściej lekarz ten ma do czynienia właśnie z różnymi stadiami choroby hemoroidalnej. Już wiesz, do jakiego lekarza zgłosić się z hemoroidami, ale czy nie odkładasz tej wizyty na bliżej nieokreślone „później”?

Choroba w początkowej fazie nie wymaga zabiegu chirurgicznego ani innych zaawansowanych terapii – wystarczy wprowadzić w życie drobne zmiany, tj. przestrzegać zdrowej diety śródziemnomorskiej, zrezygnować z używek (alkohol, kawa) i pamiętać o codziennej aktywności fizycznej. W celu zlikwidowania typowych dolegliwości (ból, świąd, uczucie niepełnego wypróżnienia, krwawienia) stosuje się leczenie zachowawcze, np. za pomocą czopków i maści oraz ziołowych nasiadówek.

Wielu pacjentów nie wie, jaki lekarz leczy hemoroidy i poprzestaje na wizycie u lekarza rodzinnego. Do specjalisty trafiają wówczas, gdy guzki są widoczne na zewnątrz, wywołują silny ból i świąd, a także dochodzi do regularnych krwawień. Tymczasem im szybciej zgłosisz się do lekarza, tym łatwiej powstrzymasz rozwój choroby i unikniesz przykrych dolegliwości. To żaden wstyd, proktolog codziennie ma do czynienia z chorymi na hemoroidy i widok intymnych obszarów ciała nie budzi w nim żadnych emocji.

Do jakiego lekarza z hemoroidami – kobiety czy mężczyzny?

Płeć lekarza nie ma żadnego znaczenia, wszak ważniejsze jest jego podejście do pacjenta i kompetencje. Jednak jeśli bardzo się stresujesz, wybierz specjalistę swojej płci. Jak wygląda badanie u proktologa? Podstawową metodą diagnostyczną przy podejrzeniu hemoroidów jest badanie per rectum, które polega na wprowadzeniu palca do odbytnicy (na ok. 8cm) – pacjent w tym czasie może stać, leżeć lub klęczeć. Oczywiście najpierw lekarz zakłada rękawiczkę i pokrywa palec wazeliną lub specjalnym żelem z lidokainą. W trakcie tego krótkiego badania proktolog dokładnie badania ściany odbytnicy na całej długości palca. Lekarz sprawdzi również obecność krwi w odbycie.

Oprócz badania per rectum  przeprowadza się również wziernikowanie anoskopem kanału odbytu i dolnego odcinka odbytnicy oraz rektoskopię, czyli badanie odbytnicy umożliwiające pobranie materiału do dalszych badań.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *