W łagodzeniu przykrych objawów choroby hemoroidalnej wielu pacjentów ogranicza się jedynie do stosowania maści i czopków. Owszem, żylaki odbytu leczy się głównie miejscowo, za pomocą leków z tribenozydem, lidokainą i wyciągiem z kasztanowca. Jednak nie wolno lekceważyć znaczenia preparatów doustnych – choć nie działają bezpośrednio w miejscu występowania problemu, mogą zahamować rozwój choroby. W jaki sposób pomagają? I dlaczego tabletki na hemoroidy można stosować również przy żylakach nóg?
Co zawierają tabletki na żylaki odbytu?
Podstawowym (i często jedynym) składnikiem aktywnym tabletek na hemoroidy jest diosmina. To glikozydowany flawonoid obecny w owocach cytrusowych, który stosowany jest w leczeniu chorób naczyń krwionośnych. Pozytywne właściwości diosminy polegają na zwiększaniu elastyczności żył, usprawnianiu krążenia limfatycznego oraz zmniejszaniu przepuszczalności naczyń włosowatych. W efekcie zapobiega obrzękom, stanom zapalnym i krwawieniom – a więc idealnie nadaje się do leczenia żylaków odbytu.
Tabletki na hemoroidy mogą zawierać również inne substancje wzmacniające żyły i poprawiające krążenie. Zamiast diosminy producent mógł użyć np. witaminy C, pochodnej trokserutyny (o-beta-hydroksyetylorutozydu), hesperydyny lub ekstraktu z kłącza ruszczyka kolczastego.
Jak stosować doustne leki na hemoroidy?
W odróżnieniu od maści czy czopków tabletki nie przyniosą Ci natychmiastowej ulgi od bólu, świądu i pieczenia. Nie zawierają bowiem środka znieczulającego ani przeciwbólowego, nie działają też w miejscu podania. Jednak regularne przyjmowanie może przynieść bardzo dobre rezultaty – tabletki mogą wyleczyć stan zapalny, zmniejszyć guzki i zapobiec ich pękaniu.
Podobnie jak inne leki, również tabletki na hemoroidy należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według ulotki. Przy nasilonych objawach producenci zazwyczaj zalecają rozpoczęcie terapii od wysokiej dawki dziennej, np. 3 tabletek na dobę przez 4 dni, następnie zejście do 2 tabletek przez 3 dni. Jedna tabletka z diosminą z reguły zawiera 1000 mg tego składnika. Przy stężeniu 500 mg diosminy dawkę można podwoić (czyli 6 tabletek na dobę przez 4 dni i 4 tabletki na dobę przez 3 dni), oczywiście najlepiej po konsultacji z lekarzem.
Tabletki na hemoroidy czy żylaki nóg?
Jeśli zapytasz w aptece o doustne leki na hemoroidy, farmaceuta może pokazać Ci tabletki na żylaki nóg. Dlaczego? Otóż oba schorzenia dotyczą naczyń krwionośnych i w obu dochodzi do nieprawidłowego poszerzenia żył. Nie bez powodu choroba hemoroidalna występuje również pod nazwą „żylaki odbytu”.
Leczenie pierwotnej przyczyny, zarówno przy hemoroidach, jak i żylakach nóg, polega zatem na wzmocnieniu i uszczelnieniu naczyń krwionośnych. W obu przypadkach leki doustne przeciwdziałają pękaniu żył i obrzękom, ponadto zmniejszają ryzyko zastoju krążenia i powstawania zakrzepów. Oczywiście koncerny farmaceutyczne produkują również typowe tabletki na hemoroidy, niemniej w ich składzie znajdziesz identyczne substancje jak w lekach na żylaki nóg.
Be First to Comment