Press "Enter" to skip to content

Czy istnieje prosty sposób na hemoroidy zewnętrzne?

Okoły trzy centymetry powyżej ujścia odbytu przebiega tzw. linia grzebieniasta. Hemoroidy umiejscowione poniżej tej linii mają kontakt z silnie unerwioną błoną śluzową odbytu, dlatego często są przyczyną bólu, świądu i pieczenia. Guzki są widoczne gołym okiem i wyczuwalne pod palcami, co bynajmniej nie poprawia samopoczucia chorego. Na szczęście z niewielkimi żylakami można sobie poradzić bez zabiegu czy operacji. Musimy Cię jednak rozczarować – nie istnieje jeden najlepszy sposób na hemoroidy zewnętrzne. Złożoność objawów wymaga wszechstronnego leczenia i dużego zaangażowania chorego.

Domowe metody na zewnętrzne żylaki odbytu

Zewnętrzne guzki krwawnicze można leczyć podobnie jak żylaki położone nad linią grzebieniastą. Pomogą nasiadówki z wywarem z kory dębu – wystarczy pokruszyć garść kory, zalać ją wodą, doprowadzić do wrzenia i krótko gotować. Przestudzony wywar należy przecedzić i wlać do wanny z ciepłą wodą, a następnie przykucnąć nad parującą cieczą na ok. 15 minut.

Inne proste sposoby na hemoroidy zewnętrzne to m.in. okłady z kostek lodu, przemywanie wyciągami ziołowymi, przykładanie torebek z herbatą. Musisz jednak zwracać uwagę, by podczas tych zabiegów nie uszkodzić hemoroidu. Jeśli skaleczysz go paznokciem albo zbyt mocno potrzesz wacikiem, powstanie krwawiąca rana i może dojść do zakażenia.  

Czy krioterapia to skuteczny sposób na hemoroidy zewnętrzne?

Oprócz naturalnych sposobów i leków niektórzy sięgają także po sztyfty krioterapeutyczne, które już od paru lat można dostać w aptekach. Używanie takiego „gadżetu” jest proste – schłodzony w zamrażarce sztyft należy wprowadzić do odbytu przy pomocy wazeliny. Zabieg należy powtarzać dwa razy dziennie przez ok. dwa tygodnie, jednak już po kilku dniach stosowania powinieneś zauważyć poprawę.

Ale czy taka domowa krioterapia to dobry sposób na hemoroidy zewnętrzne? W Internecie nie brakuje pozytywnych komentarzy od osób, według których guzki znikają już po tygodniu stosowania chłodzącego sztyftu. Jednak wielu chorych ma obiekcje wobec nieprzyjemnej aplikacji przedmiotu wielkości palca, z kolei inni obawiają się, że sztyft uszkodzi hemoroidy.

Apteczne preparaty na hemoroidy – czopki, maści i tabletki

Przy „wystających” hemoroidach klienci aptek z reguły sięgają po maści i kremy. Wierzą, że bezpośredni sposób aplikacji spowoduje szybką ulgę w bólu. I tak jest w istocie, jednak jeśli oczekujesz natychmiastowej poprawy, szukaj maści z lidokainą lub innym środkiem znieczulającym. Innym bardzo ważnym składnikiem jest tribenozyd. Ten środek nie tylko łagodzi ból i świąd, ale i zapobiega nawrotom choroby poprzez działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Ponadto maść może zawierać m.in. eskulinę, tlenek cynku, związki bizmutu, aloes, kwas hialuronowy. Podobne substancje znajdziesz w czopkach, które działają przez długi czas po aplikacji. Co ciekawe, również tabletki na żylaki nóg to dobry sposób na hemoroidy zewnętrzne, gdyż wzmacniają i uszczelniają żyły, a w rezultacie zapobiegają krwawieniom.  

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *