Press "Enter" to skip to content

Co jest najlepsze na hemoroidy – tabletki, maści czy czopki?

Zwolennicy tradycyjnych metod leczenia przekonują, że najlepsze na hemoroidy są ciepłe nasiadówki, wyciągi i herbatki ziołowe, dieta bogatoresztkowa, okłady z lodu oraz skrupulatna higiena okolic odbytu. To wszystko prawda i nawet proktolodzy potwierdzają skuteczność tych prostych sposobów. Jednak gdy żylaki odbytu wkraczają w bardziej dokuczliwe stadium, domowe metody należy połączyć ze specjalistycznymi lekami – czopkami, maściami i tabletkami. Co będzie najlepsze w Twoim przypadku?

Czy tabletki są skuteczne na hemoroidy?

Najlepsze na hemoroidy są leki działające miejscowo, czyli bezpośrednio w okolicy występowania guzków krwawniczych. W takim razie po co brać tabletki? Otóż hemoroidy to struktury naczyniowe, które – w zależności od potrzeb organizmu – wypełniają się krwią i opróżniają. Wskutek różnych czynników (m.in. silnego parcia podczas defekacji, niezdrowej diety i siedzącej pracy) dochodzi do powiększenia hemoroidów. W rezultacie nadmiernie się napełniają, co prowadzi do zastoju krwi i rozwoju stanu zapalnego, a później do pękania żylaków.  

Tymczasem tabletki na hemoroidy zawierają substancje wzmacniające naczynia żylne, m.in. diosminę, O-beta-hydroksyetylorutozyd, witaminę C, hesperydynę. Wzmacniają je, uszczelniają i poprawiają ich elastyczność, co w rezultacie zapobiega krwawieniom z odbytu. Kapsułki i proszki zmniejszają również stan zapalny i zastój krwi, dzięki czemu główne objawy choroby z czasem ustępują.

Czy czopki są najlepsze na hemoroidy?

Czopki doodbytnicze leczą całe spektrum objawów choroby hemoroidalnej – zmniejszają stan zapalny i obrzęki naczyniowe, uśmierzają ból i świąd, łagodzą podrażnienia. Takie działanie wykazuje tribenozyd, czyli podstawowy składnik wielu leków na żylaki odbytu. W odróżnieniu od tabletek czopki na hemoroidy mogą działać natychmiastowo, o ile w składzie występuje środek znieczulający (np. lidokaina). Oprócz tego zawierają substancje ściągające i hamujące krwawienie, pomagają również odbudować śluzówkę odbytu.

Wydaje się zatem, że czopki rzeczywiście są najlepsze na hemoroidy, ale czy sprawdzą się w każdym przypadku? Otóż nie. Wielu pacjentów odczuwa dyskomfort z powodu aplikacji doodbytniczej, dlatego wolą sięgnąć po lek w innej formie. Ponadto lekarze nie polecają stosowania czopków podczas krwawienia i radzą wówczas zastąpić je maścią lub kremem.

Maści i kremy na żylaki odbytu – idealny lek dla każdego?

Maści i kremy na hemoroidy zawierają podobny skład co czopki, zatem również łagodzą większość objawów. W zależności od miejsca występowania żylaków, można smarować nimi okolice ujścia odbytu, jak również stosować do wewnątrz za pomocą plastikowego aplikatora.

Są łatwiejsze w stosowaniu niż czopki i działają podobnie, ale czy rzeczywiście są najlepsze na hemoroidy? Nie zawsze. Aplikacja wewnątrz bywa niedokładna, a ponadto resztki leku mogą pozostać na bieliźnie. Czopki wydają się skuteczniejsze, gdyż powoli rozpuszczają się w środku kanału odbytu i dlatego działają przez dłuższy czas po podaniu.  

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *