To prawda, że hemoroidy można wyleczyć ziołami, okładami z lodu i herbaty, a także czopkami i maściami dostępnymi bez recepty. Jednak kiedy choroba wkroczy w zaawansowane stadium, domowe metody jedynie złagodzą objawy, ale nie pozbędą się wystających i twardych guzków. Wtedy pacjentowi proponuje się zabieg. Na szczęście oprócz klasycznej operacji istnieją mniej inwazyjne i prostsze sposoby leczenia – te dobrze znane (jak gumkowanie i skleroterpia), jak i całkiem nowatorskie. W tym wpisie chcemy Ci zaprezentować nowoczesne metody na usuwanie hemoroidów. Bez krwi, bólu, kilkudniowego pobytu w szpitalu i skutków ubocznych.
Laserowe usuwanie żylaków odbytu
Zabieg z użyciem lasera (HeLP, LHP) jest bezpieczny i małoinwazyjny, wykonuje się go pod znieczuleniem miejscowym. Nie powoduje krwawienia, dzięki czemu pacjent czuje się bardzo komfortowo i higienicznie, nie ma też ryzyka zakażenia rany. Przed zabiegiem wykonuje się diagnostykę metodą USG Doppler, która polega na wprowadzeniu sondy umożliwiającej wykrycie naczyń odpowiedzialnych za przerost hemoroidów. Następnie lekarz przeprowadza usuwanie hemoroidów z wykorzystaniem wiązki lasera, który zamyka powiększone żyły zidentyfikowane wcześniej przez sondę. Zabieg wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych i trwa nie dłużej niż kwadrans, kosztuje ok. 800 zł. Pacjent nie odczuwa bólu, czasami jedynie może dojść do powikłań w postaci łagodnych stanów zapalnych.
Usuwanie hemoroidów metodą DGHAL
Ten praktycznie bezbolesny zabieg endoskopowy przeprowadza się z wykorzystaniem aparatu USG z sondą Dopplera. Podobnie jak w przypadku terapii laserem, również w metodzie DGHAL lekarz najpierw identyfikuje powiększone naczynia żylne, by następnie zamknąć je poprzez założenie samowchłaniających się szwów. Zabieg jest drogi (ok. 2000 zł) i nierefundowany przez NFZ, jednak daje znakomite rezultaty. W odróżnieniu od tradycyjnej operacji pacjent może już na drugi dzień wrócić do pracy. Ryzyko powikłań jest minimalne, a nawroty choroby praktycznie nie występują. Usuwanie hemoroidów metodą selektywnego podwiązania naczyń może być stosowane przy żylakach II i III stopnia.
Leczenie hemoroidów prądem – metoda HEMORON
Zastosowanie prądu o niskiej częstotliwości w leczeniu choroby hemoroidalnej nie wymaga znieczulenia. Zabieg jest bezbolesny, jednak pacjenci mogą doznać uczucia parcia na stolec, przy czym u kobiet pojawia się również wrażenie… PMS-u. Lekarz posługuje się aparatem HEMORON, wykorzystując metodę diatermii jednobiegunowej do zamknięcia powiększonych naczyń powodujących przekrwienie hemoroidów. Napięcie generowane przez urządzenie jest na tyle niskie, że w trakcie zabiegu nie dochodzi do zwęglenia tkanek, a jedynie ich koagulacji. Usuwanie żylaków odbytu metodą HEMORON skutkuje najmniejszymi uszkodzeniami spośród innych zabiegów małoinwazyjnych i daje niemal 100% pewności braku powikłań. Mimo to zabieg nie gwarantuje całkowitej skuteczności i wyleczenia wszystkich objawów.
Be First to Comment