Press "Enter" to skip to content

Lekarz od hemoroidów. Gdzie iść na badanie?

Jeśli odbyt zaczyna często silnie swędzieć, a na papierze pojawiają się kropki lub pasemka krwi to jasny sygnał, że czas udać się do lekarza. Najczęstszą przyczyną problemów z odbytem są hemoroidy. To one odpowiedzialne są za większość krwawień i dolegliwości bólowych. Choroba hemoroidalna, nazywana także żylakami odbytu, nie jest groźna dla życia, ale nieleczona rozwija się i z czasem prowadzi do dużego dyskomfortu.

Lekarzem od hemoroidów jest proktolog. Aby skonsultować się ze specjalistą w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, najpierw należy wybrać się do lekarza ogólnego, który wypisze odpowiednie skierowanie.

Jak wygląda badanie u proktologa?

Wiele osób zwleka z konsultacją lekarską – powodem jest wstyd towarzyszący obnażaniu się przed specjalistą oraz rozmowom na temat problemów z odbytem. Zachęcające nie jest również badanie per rectum, a więc przez odbyt.

Warto pamiętać jednak, że metody badania ewoluowały. Aktualnie proktolodzy nadal wykonują badanie per rectum, ale najczęściej u pacjentów w pozycji leżącej, która jest dla chorego znacznie mniej krępująca w porównaniu ze stosowanym dawniej „wypinaniem pośladków”.

W ramach badania proktolog wykonuje również wywiad z pacjentem oraz ogląda okolice odbytu. Na koniec stosuje się także badanie wziernikowe za pomocą anoskopu.

Wizyta u lekarza od hemoroidów jest całkowicie bezbolesna. Warto też pamiętać, że nie ma się czego wstydzić – szacuje się, że problemy z żylakami odbytu dotyczą nawet co drugiego dorosłego Polaka.

Kiedy iść do lekarza?

Profesjonalna diagnoza wykonana przez proktologa jest bardzo ważna, ponieważ podobne objawy do hemoroidów mogą towarzyszyć innym chorobom, w tym również tak groźnym jak rak odbytu lub rak jelita grubego. W zdecydowanej większości przypadków lekarz potwierdza, że problemem są hemoroidy, jednak wykluczenie innych chorób w początkowym etapie jest bardzo ważne, podobnie jak możliwość podjęcia szybkiego leczenia.

Kiedy należy odwiedzić lekarza od hemoroidów? Najlepiej od razu po zauważaniu niepokojących objawów. Należą do nich:

  • bóle odbytu po wypróżnieniu, ale także towarzyszące innym czynnościom
  • krwawienia z odbytu (pasemka lub kropki krwi widoczne na papierze toaletowym)
  • silny świąd i pieczenie odbytu
  • uczucie niepełnego wypróżnienia po oddaniu stolca

Jak pozbyć się hemoroidów?

Walka z hemoroidami może być skuteczna, ale wymaga zmiany nawyków żywieniowych i wprowadzenia regularnej aktywności fizycznej. Główną przyczyną hemoroidów są zaparcia, więc pacjent musi się skupić na tym, by unikać ich w przyszłości – parcie na stolec i długie okresy pomiędzy wypróżnieniami powodują rozciąganie się guzków krwawniczych i rozwój żylaków odbytu.

Aby pozbyć się hemoroidów należy spożywać większe ilości błonnika, najlepiej w naturalnej postaci, a więc dodając do codziennego jadłospisu większe ilości warzyw. Równie istotne jest przyjmowanie płynów. W celu uniknięcia zaparć należy pić przynajmniej 2-2,5 litra wody dziennie.

Lekarz od hemoroidów zaleci także aktywność fizyczną w postaci spacerów lub joggingu, najlepiej minimum 3-4 razy w tygodniu po 30-40 minut.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *