Press "Enter" to skip to content

Jak stosować tabletki na hemoroidy bez recepty?

Osoby cierpiące na nawracające żylaki odbytu próbują wszelkich dostępnych środków, by zniwelować ból i świąd, zahamować krwawienia oraz zapobiec dalszym powikłaniom. Sięgają nawet po tak tradycyjne metody jak nasiadówki z dodatkiem własnoręcznie przyrządzonego wywaru z kory dębowej. Niektórzy wierzą w zbawienne działanie krioterapii i przeprowadzają domowe zabiegi z wykorzystaniem chłodzącego sztyftu. Inni ufają jedynie farmaceutykom i skrupulatnie stosują czopki, maści, a nawet preparaty doustne. Ale czy tabletki na hemoroidy bez recepty naprawdę wspomagają leczenie tego schorzenia?

Diosmina – główny składnik tabletki na hemoroidy

Leki doustne przyjmowane przy chorobie hemoroidalnej mają w zasadzie jedno podstawowe działanie – wzmacniają i chronią żyły. Większość tego typu preparatów zawiera 500 mg lub 1000 mg diosminy, substancji obecnej w owocach cytrusowych, która wykazuje szereg pozytywnych właściwości:

  • zwiększa elastyczność żył,
  • usprawnia przepływ limfy,
  • uszczelnia naczynia włosowate,
  • redukuje nadciśnienie,
  • zapobiega zastojowi krwi,
  • likwiduje obrzęki,
  • zapobiega pękaniu naczyń,
  • hamuje krwawienia.

Zamiast diosminy tabletki na hemoroidy bez recepty mogą zawierać inne substancje o zbliżonym działaniu, w tym: kwas L-askorbinowy, kłącze ruszczyka kolczastego oraz hesperydynę.

Czy tabletki na hemoroidy są bezpieczne?

Leki zawierające diosminę zazwyczaj należy przyjmować w wysokich dawkach, tj. 2000-3000 mg na dobę. Tabletki o stężeniu 1000 mg stosuje się 3 razy dziennie przez 4 dni, a następnie 2 razy dziennie przez 3 dni. Jeśli lek zawiera 500 mg diosminy, wówczas producent zaleca przyjmowanie po 2 tabletek 3 razy dziennie przez 4 dni, a przez kolejne 3 dni po 2 tabletki 2 razy dziennie. Natomiast jeśli dolegliwości nie są nasilone, wystarczy jedna tabletka na dobę.

Tabletki na hemoroidy dostępne bez recepty są bezpieczne, niemniej w sporadycznych przypadkach mogą zaszkodzić organizmowi (podobnie zresztą jak inne leki i suplementy diety). U osób z wrażliwym żołądkiem mogą wywoływać nudności  i wymioty. Choć zwykle należy przyjmować je wraz z posiłkiem, czasami mogą przyczynić się do niestrawności. Mogą pojawić się również zawroty i bóle głowy, a u osób z nadwrażliwością na diosminę może wystąpić reakcja alergiczna w postaci świądu, pokrzywki i wysypki. Tabletki na hemoroidy mogą być niewskazane dla kobiet w ciąży, dlatego przyszłe mamy powinny je stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Inne tabletki pomocne przy hemoroidach

Osoby borykające się z hemoroidami mogą sięgać również po inne leki doustne, które pomogą w łagodzeniu objawów. Przy silnym bólu utrudniającym siedzenie można zastosować bezpieczny środek przeciwbólowy. Z kolei jeśli dochodzi do zaparć lub biegunek utrudniających leczenie hemoroidów, można sięgnąć po lek, który reguluje wypróżnienia i chroni mikroflorę jelitową. Przypominamy również, że tabletki na hemoroidy bez recepty często mają również inne zastosowanie lecznicze, np. w żylakach nóg, obrzękach i bólach kończyn, uczuciu ciężkości nóg, kurczach nocnych.  

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *