Przyczyny powstawania hemoroidów


Do powstania hemoroidów przyczyniają się uwarunkowania genetyczne, siedzący tryb życia, zła dieta oraz wiek – im człowiek starszy, tym zwiększa się ryzyko zachorowania na hemoroidy. W toku badań naukowcy dowiedli, że osoby posiadające skłonności do zaparć i biegunek, częściej pojawiają się żylaki odbytu niż u innych.


Wyróżnia się kilka grup ryzyka, które najbardziej narażone są na powstanie hemoroidów:


  • Osoby mające ciężką pracę fizyczną lub mające częste obciążenia fizyczne – w takich przypadkach krew zatrzymuje się w żyłach, co prowadzi do utraty elastyczności ścianek żylnych oraz do powstawania żylaków odbytu. Osoby przeciążające zanadto swój organizm należą do szczególnej grupy ryzyka w przypadku tego schorzenia.
  • Osoby wykonujące pracę siedzącą narażone są na zastój i niskie ciśnienie krwi w miednicy. Brak swobodnego przepływu krwi w tym miejscu w dłuższym okresie czasu może skutkować wystąpieniem zmian chorobowych. Do tej grupy ryzyka zalicza się kasjerów, kierowców, księgowych, programistów, grafików itd.
  • Osoby zmagające się z częstymi zaparciami, które mają zakłóconą pracę jelit, mogą zachorować na żylaki odbytu. Kał blokuje niższe partie jelit, a tym samym utrudnia swobodny przepływ krwi.
  • Kobiety z zapaleniami i obrzękami oraz mężczyźni z zapaleniem gruczołu krokowego i marskością wątroby mogą mieć kłopoty z hemoroidami, z uwagi na napływ krwi do miednicy.
  • Alkoholicy – w ich przypadku picie alkoholu powoduje rozszerzanie naczyń w układzie pokarmowym, co prowadzi do powstawania zatorów krwi oraz zapaleń, zakończonych występowaniem żylaków odbytu. Podobnie wpływa na układ pokarmowy dieta bogata w ostre jedzenie.
  • Osoby często mające biegunki – ciężki przebieg rozwolnienia, podrażnienie i zapalenie jelita prostego oraz odbytu, powoduje mechaniczne rozciąganie się zwieracza, co sprzyja powstawaniu hemoroidów.
  • Ciężarne – w czasie 9-miesięcznego oczekiwania na przyjście na świat dziecka w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Wzrastanie płodu powoduje nacisk na narządy wewnętrzne i ich przemieszczanie się, co prowadzi do zatrzymania przepływu krwi. To skutkuje pojawieniem się hemoroidów.