Lekarze

Objawy choroby


Jeśli żylaki odbytu pojawiają się w fazie chorobowej u pacjenta, zwykle notuje on kilka objawów na raz. Z czasem, hemoroidy skutecznie obniżają jakość i komfort życia chorego. Warto jednocześnie podkreślić, że niekoniecznie ból w okolicach odbytu, krwawienie, pieczenie i dyskomfort, muszą od razu wskazywać na hemoroidy. Nie można stawiać samo diagnozy. Zaleca się konsultację z lekarzem specjalistą, który zapisze odpowiednie preparaty lecznicze oraz oceni, czy rzeczywiście u danego pacjenta występują hemoroidy.

Hemoroidy - objawy


Pacjent

Hemoroidy są chorobą, na którą cierpi 30% osób po 40-stym roku życia. Niestety, ale tylko niewielka część z nich leczy się na to schorzenie. Większość pacjentów nie chce rozmawiać o objawach żylaków odbytu, uważając je za zbyt osobiste i wstydliwe. Ignorują objawy choroby do czasu, kiedy stają się one już nie do zniesienia, a komfort życia wyraźnie ulega obniżeniu. Pomimo wstydu, już we wczesnym etapie rozwoju choroby pacjent powinien powiedzieć lekarzowi pierwszego kontaktu, co mu dolega. Ustrzeże się wówczas bolesnych skutków zaawansowanej formy żylaków odbytu i podejmie odpowiednie leczenie.


Objawy hemoroidów są trudne do przeoczenia i zwykle wiążą się bezpośrednio jedynie właśnie z żylakami odbytu. Jeśli jeden z symptomów opisanych poniżej występuje u Państwa, zalecamy natychmiastowy kontakt z lekarzem. Nie można bagatelizować problemu, ponieważ może to doprowadzić w konsekwencji do zakrzepowego zapalenia wysuniętego żylaka albo uwięzienia go w zwieraczu odbytu. Wizyta lekarska pozwoli na postawienie diagnozy i wykluczenie chorób, które można pomylić z hemoroidami.


Wśród najczęściej identyfikowanych objawów hemoroidów wymienia się:


  • Dokuczliwy świąd w okolicach odbytu,
  • Dokuczliwe pieczenie w okolicach odbytu,
  • Uczucie dyskomfortu w okolicach odbytu,
  • Krwawienie podczas wypróżniania (jasnoczerwona krew),
  • Śluz w odbycie,
  • Uczucie niepełnego wypróżnienia,
  • W bardziej zaawansowanym stopniu wysuwanie się hemoroidów na zewnątrz odbytnicy.