Choroba


Hemoroidy dzieli się również na cztery stopnie powiększenia guzków, jest to podział ze względu na rozmiar:


  • Stopień 1 – Powiększenie guzków bez tak zwanego ich wypadania na zewnątrz.
  • Stopień 2 – Powiększenie guzków, które podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych wypadają na zewnątrz lecz wracają samoistnie na swoje miejsce.
  • Stopień 3 – Powiększenie guzków, które podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych wypadają na zewnątrz i trzeba ręcznie „pomóc” im wrócić na właściwe miejsce.
  • Stopień 4 – powiększenie guzków, które utrzymują się cały czas na zewnątrz ulegając jednocześnie zakrzepicy. Guzki nie zmniejszają się.

Hemoroidy - co to takiego?


Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy ogólnie o tej chorobie, tak należałoby teraz szczegółowo opisać tą wstydliwą dolegliwość dotykającą dużą część naszego społeczeństwa.


Żylaki odbytu, inaczej hemoroidy (łac. varices haemorrhoidales) to nabrzmiałe żyły splotu odbytniczego, nabrzmiałe guzki krwawnicze. Termin Hemoroidy pochodzi z języka greckiego, a jego dosłowne tłumaczenie może oznaczać nic innego jak tylko krwawienie. Hemoroidy mogą występować w górnej jak i w dolnej części odbytu, jest ot uzależnione od umiejscowienia splotu naczyniowego, w którym zatrzymała się krew. Żylaki odbytu znacznie utrudniają prawidłowe funkcjonowanie ostatniej części układu pokarmowego człowieka.


żylaki odbytu

Mówiąc jaśniej, pomiędzy kanałem odbytu a odbytnicą człowieka musi dojść do zatrzymania krwi w splocie naczyń. Tak zatrzymana krew nie może znaleźć sobie ujścia co powoduje znaczne utrudnienia i dyskomfort dla osoby, która jest chora. W skutek niemożności znalezienia ujścia, krew tworzy małe wypukłości w błonie śluzowej. Wypukłości te często są nazywane guzkami.


Żylaki odbytu (hemoroidy) dzieli się ze względu na różne aspekty. Przede wszystkim wyróżnia się hemoroidy wewnętrzne znajdujące się powyżej linii grzebieniastej, te hemoroidy łatwiej krwawią. Drugi rodzaj to hemoroidy zewnętrzne, które są znaczniej bolesne i znajdują się poniżej linii grzebieniastej .